Film Thor: Ragnarok, jejž natočily společnosti Disney a Marvel, zaznamenal hvězdný vstup do severoamerických kin. Během prvního víkendu promítání v 4080 biografech utržil okolo 121 milionů dolarů. Pokud se odhady z nedělního večera naplní, znamená to, že nový Thor se postaral o čtvrtý komerčně nejúspěšnější vstup do kin ze všech letos uvedených titulů.

V pořadí již třetí film o superhrdinovi s ničivým kladivem zároveň ukončil trápení amerických kinařů, kteří zažili nejhorší měsíc říjen za dlouhou dobu.

Lepší výsledek než Thor: Ragnarok za první víkend promítání letos měly jen filmy Kráska a zvíře s tržbami 174,8 milionu dolarů, Strážci Galaxie Vol. 2 se 146,5 milionu dolarů a horor zvaný To se 123,4 milionu dolarů.

Uvedením nového Thora rovněž definitivně začíná nabitá předvánoční a sváteční sezona, která by mohla pomoci celkovým výsledkům filmového trhu za rok 2017. Ty jsou zatím kvůli slabší druhé polovině roku nižší než vloni.

Nový Thor už však v neděli snížil meziroční pokles jen na 4,8 procenta. A v následujících týdnech kina začnou promítat superhrdinský film Liga spravedlnosti nebo dobrodružné sci-fi Star Wars: Poslední z Jediů – od obou se očekávají nadprůměrné výsledky.

"Listopad je tradičně měsícem velkorozpočtových filmů a pro celkový výsledek filmového trhu je stejně důležitý jako nejteplejší letní měsíce," upozorňuje Paul Dergarabedian z analytické společnosti ComScore.

"Historicky v listopadu debutovaly některé z těch komerčně vůbec nejúspěšnějších sérií, například Harry Potter, Hunger Games nebo Twilight sága, nemluvě o tom, že v listopadu vždy do kin chodily nové filmy s agentem Jamesem Bondem," dodává Dergarabedian.

Podle něj je Thor: Ragnarok teprve devátým filmem v historii, jenž měl premiéru v listopadu a za první víkend utržil přes 100 milionů dolarů.

Výsledné tržby nového Thora ve výši 121 milionů dolarů předčily očekávání analytiků – ti snímku tipovali výsledek nanejvýš okolo 118 milionů.

Film o víkendu v USA promítalo 3400 kin s 3D plátnem, 391 kin typu IMAX, 616 takzvaných prémiových velkých pláten a 204 kin s technologií D-Box. Jen v kinech IMAX film utržil 25,4 milionu dolarů.

Thor: Ragnarok, v němž si hlavní roli plavovlasého superhrdiny zopakoval herec Chris Hemsworth, tak dosáhl takřka dvojnásobného výsledku oproti prvnímu dílu ze série. Snímek nazvaný pouze Thor roku 2011 debutoval s tržbami 65,7 milionu dolarů.

Pokračování nazvané Thor: Temný svět v roce 2013 za první víkend utržilo 85,7 milionu.

Nynějšímu třetímu dílu se dařilo také ve světě, kde utržil dalších 306 milionů dolarů. Dohromady tak má Thor: Ragnarok nyní na kontě 427 milionů dolarů.

Na druhém místě tabulky návštěvnosti severoamerických kin skončil film Matky na tahu o Vánocích od společnosti STXfilms, který v 3615 kinech utržil 21,6 milionu dolarů. Snímek s herečkami Milou Kunisovou, Kristen Bellovou a Kathryn Hahnovou vznikl za zhruba 28 milionů dolarů. U kritiků však propadl, na serveru RottenTomatoes.com má průměrné hodnocení jen 32 procent.

Třetí místo v tabulce návštěvnosti kin obsadil horor Jigsaw od společnosti Lionsgate, jemuž oproti minulému týdnu klesly tržby o 60 procent. Z projekcí v 2941 kinech nyní utržil 6,7 milionu dolarů, dohromady má na kontě 28,8 milionu.

Čtvrtý v tabulce je snímek Boo 2! A Madea Halloween s tržbami 4,7 milionu dolarů z 2202 kin, celkem již získal 43 milionů dolarů.

Pětici nejnavštěvovanějších titulů uplynulého víkendu pak uzavírá drama Geostorm: Globální nebezpečí od společnosti Warner Bros., které utržilo 3 miliony dolarů z 2666 kin. Lépe se mu daří ve světě, kde film získal již 153,6 milionu dolarů, z toho 57,4 milionu v Číně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist