Italský oscarový režisér Giuseppe Tornatore se o víkendu stal dalším z významných filmařů, kteří byli obviněni ze sexuálního obtěžování. Jak informovala agentura AFP, Tornatoreho nařkla někdejší televizní herečka Miriana Trevisanová, že ji ve své kanceláři před dvaceti lety osahával a líbal.

Tornatore je nejznámější coby autor snímku Bio ráj z roku 1988, za nějž získal Oscara pro nejlepší cizojazyčný titul. Před čtyřmi lety částečně v Praze natočil drama Nejvyšší nabídka s Geoffreym Rushem v hlavní roli.

"Šla jsem k Tornatoremu do jeho kanceláře. Schůzku domluvil můj agent. Nebyl to konkurz, jen první setkání nad případnou budoucí spoluprací při natáčení filmu Legenda o 1900," řekla nyní čtyřiačtyřicetiletá herečka Trevisanová v rozhovoru pro časopis Vanity Fair.

Když se prý zvedla k odchodu, Tornatore ji pozval na pizzu. Herečka jej však odmítla. "Pak mě následoval ke dveřím, přitiskl mě ke stěně a začal mě líbat na uši a krk, rukama mě hrubě osahával na prsou," popsala herečka.

Ta se prý režisérovi nakonec vymkla a z místnosti utekla. V rozhovoru dodala, že Tornatore si nejspíš incident nebude pamatovat. "Vím, že je to mé slovo proti jeho," dodala.

Jedenašedesátiletý režisér italskému deníku La Repubblica řekl, že si setkání pamatuje, avšak herečky se prý ani nedotkl.

"Vzpomínám si, že schůzka proběhla ve vřelém duchu, a tato nařčení naprosto odmítám," reagoval režisér, který prý zvažuje, že se bude bránit právní cestou.

Jak připomíná agentura AFP, Tornatore je již několikátým filmařem v poslední době nařčeným ze sexuálního obtěžování. Vlnu odstartovala série článků deníku New York Times a časopisu New Yorker, jež popsaly, jak se k ženám dlouhodobě choval hollywoodský producent Harvey Weinstein.

Vlna postupně zveřejněných incidentů následně vybídla další ženy, aby se svěřily se svými zkušenostmi. Zatím naposledy na kauzu doplatil herec Kevin Spacey známý jako hvězda seriálu House of Cards, s nímž videotéka Netflix po zveřejnění nařčení ze sexuálního obtěžování přerušila spolupráci. Spaceyho, jenž se přiznal k homosexuální orientaci, ze sexuálního obtěžování nařkli dva herci.

Televize CNN koncem minulého týdne upozornila, že na Spaceyho chování si stěžovalo také dalších osm bývalých či současných členů štábu seriálu House of Cards. Obvinění však byla vznesena anonymně a nelze je ověřit, upozornila televize, když zprávu publikovala.