Nejprestižnější frankofonní literární ocenění Goncourtovu cenu letos získal devětačtyřicetiletý francouzský spisovatel a filmový režisér Éric Vuillard za knihu L'ordre du jour (Na pořadu dne).
Laureáta v pondělí oznámil předseda poroty Bernard Pivot v pařížské restauraci Drouant, kde se cena tradičně vyhlašuje.
Do češtiny dosud žádná z Vuillardových knih přeložena nebyla.
L'ordre du jour strhujícím způsobem líčí nástup Adolfa Hitlera k moci, anšlus Rakouska a zejména podporu, kterou nacistické válečné mašinerii poskytl německý průmysl.
Román čítající 160 stran vypráví o tajné schůzce, která se roku 1933 uskutečnila měsíc před volbami. Hitler a Hermann Göring na ní hovořili se 24 šéfy velkých německých podniků a bank.
Podle agentury AP román vykresluje nacisty jako předmět zájmu velkého byznysu včetně firem, které mají rozhodující slovo dodnes. "Co kdyby základy prvních nacistických zvěrstev spočívaly v handlování?" ptá se přebal knihy.
Také podle francouzské agentury AFP kniha především mapuje, jak klíčová byla pro Adolfa Hitlera finanční podpora německého průmyslu.
"Literatura je tu od toho, aby vyprávěla příběhy důležité i ty stále varovné," uvedl spisovatel. "Psaní a čtení vede ke specifickému druhu objevování. To, čemu říkám fikce, vzniká shromážděním a výběrem informací," dodal.
Vuillard odmítá, že by svým románem chtěl jen varovat před současnými populisty. Snažil se prý popsat, jak se "elity a lidé z byznysu ocitli v situaci, ve které se zkompromitovali", uvedl.
Eric Vuillard s románem uspěl až ve třetím kole hlasování, kdy se pro něj vyslovilo šest členů poroty Goncourtovy ceny. Zbývající čtyři dali hlasy románu Bakhita, jehož autorkou je Véronique Olmiová.
Zbylými dvěma autory, kteří se dostali do užšího výběru na Goncourtovu cenu, byli Alice Zeniterová s knihou L'art de perdre (Umění prohrávat) a Yannick Haenel s dílem Tiens ferme ta couronne.
Podle agentury AP udělení ceny Vuillardovi některé pobouřilo. Román publikovalo nakladatelství Actes Sud, které spoluzaložila nová francouzská ministryně kultury Francoise Nyssenová.
Nakladatelství Actes Sud vzniklo roku 1978 a vydává mnoho uznávaných autorů včetně laureátky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexiječové či Mathiase Énarda, který Goncourtovu cenu získal již dříve.
Desetičlenná porota Goncourtovy ceny toto pondělí rovněž rozhodla o udělení tradiční, méně známé Renaudotovy ceny. Tu letos přiřkla Olivierovi Guezovi za historický román La disparition de Josef Mengele (Zmizení Josefa Mengeleho).
Renaudotova cena vznikla v roce 1926 a získala jméno po lékaři Théophrastu Renaudotovi ze 17. století, který je pokládán za otce francouzské žurnalistiky.
Obě ceny nejsou spojeny s vysokými odměnami, ale především Goncourtova cena laureátům zajišťuje věhlas a dobrý prodej jejich děl.
📚 Félicitations à #EricVuillard qui remporte le #PrixGoncourt 2017 pour #LOrdreDuJour @ActesSud 👏 >> https://t.co/XED5e1zLPp pic.twitter.com/sRXmlDINae
— Fnac (@Fnac) 6. listopadu 2017
Goncourtova cena se uděluje od roku 1903 a nese jméno dvou spisovatelů konce 19. století, bratrů Edmonda a Julese Goncourtových.
Vloni ocenění získala francouzsko-marocká spisovatelka Leila Slimani za román, jenž pod názvem Něžná píseň letos v českém překladu Sáry Vybíralové vydalo nakladatelství Argo.
Podle agentury Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron ještě toto pondělí jmenuje šestatřicetiletou Slimani svou velvyslankyní pro frankofonní záležitosti, z tohoto titulu by měla obecně propagovat francouzskou kulturu. Zatím nepotvrzenou informaci v pondělí otiskl deník Le Parisien.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist