Novinkou pražského Divadla v Dlouhé bude tuto středu 8. listopadu premiéra inscenace podle knižního bestselleru Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 od spisovatelky Sue Townsendové.

Na jeviště se hra dostane v adaptaci autorky a úpravě Miroslava Hanuše. Ten je zároveň režisérem a autorem textů 11 písní, které inscenaci doprovázejí.

V Tajném deníku Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 účinkují Martin Matejka, Pavel Tesař, Jaroslava Pokorná, Marie Turková nebo Eva Hacurová.

Na jednom a čtvrt roce ze života britského puberťáka Adriana Molea zajímala režiséra Hanuše vedle stále se opakujících problémů dospívání také sociální rovina a motiv sblížení ob generaci.

Například více než vlastní rodiče, kteří mají dost starostí sami se sebou, titulnímu hrdinovi rozumí jeho babička.

Tajný deník navazuje na dramaturgickou linii hudebních inscenací s živou hereckou kapelou, které v Dlouhé připravoval především nedávno zesnulý Jan Borna.

"V tomto případě jde navíc o retro, s nímž mají naši herci i diváci také mnoho zkušeností. Jde o 80. léta minulého století v Anglii, velká pozornost byla proto věnována scéně, kostýmům i hudební stránce," vysvětlila mluvčí Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová.

Divadelní adaptace románu od Sue Townsendové počítá s písněmi, ale hudební výběr Miroslava Hanuše a Milana Potočka šel jiným směrem.

"K původní adaptaci je zkomponovaná hudba ve středněproudém písničkovém stylu, která se nehlásí ani k popu, ani k ničemu jinému, což mi připadalo jako nevyužitá příležitost," uvedl režisér Hanuš.

"Chtěl jsem docílit závanu autenticity 80. let 20. století, kdy se kniha i adaptace odehrává. Proto tam není žádný výrazný rock a podobné směry, jsou vybrané spíše mainstreamové věci, které zrovna frčely," dodal.

První verzi této úpravy Hanuš nastudoval v prosinci 2006 v Městském divadle Kladno, pro uvedení v Dlouhé text i hudební stránka prošly korekturou.

"Celé aranžmá jsem nově přepsal," podotkl autor hudební úpravy a nastudování Milan Potoček.

Premiéra v Dlouhé se uskuteční tuto středu, nejbližší reprízy divadlo uvede v sobotu 18. listopadu v rámci Noci divadel a dále 1., 19. a 28. prosince.