Americký komik a držitel televizních cen Emmy Louis C.K. v minulosti údajně sexuálně obtěžoval několik žen, které se nyní rozhodly své zkušenosti zveřejnit.

Podle listu The New York Times se jedná o čtyři jeho kolegyně z branže a pátou neidentifikovanou ženu.

Louis C.K. se přímo před některými ze svých kolegyň údajně ukájel, případně tak činil po telefonu.

S těmito jeho praktikami se prý setkaly komičky Dana Goodmanová, Abby Schachnerová, Julia Wolovová nebo Rebecca Corryová.

Louisův právník na dotaz agentury AP neodpověděl, sám komik se však podle svého zástupce vyjádří v nejbližších dnech.

New York Times se na komika obrátily během zářijové premiéry jeho nového filmu I Love You, Daddy na Torontském filmovém festivalu.

Newyorská premiéra snímku, která se měla uskutečnit ve čtvrtek, byla na poslední chvíli zrušena krátce předtím, než New York Times svůj článek vydaly.

"Ve světle nových obvinění týkajících se Louise C.K. rušíme dnešní premiéru I Love You, Daddy. Chování, jejž tato nařčení naznačují, je nepřípustné," uvedla distribuční společnost The Orchard ve vyjádření, které zaslala agentuře Reuters.

Firma prý nyní přehodnocuje, jak s filmem dále naloží.

Stejně tak bylo odloženo vystoupení Louise C.K. v americké televizní talkshow Stephena Colberta.

Padesátiletý Louis C.K. je jedním z nejpopulárnějších a nejoceňovanějších televizních komiků. O sexu či masturbaci mnohokrát vtipkoval.

Televizní síť FX Networks, která v posledních osmi letech vyprodukovala pět projektů Louise C.K., odmítla, že by na komika během natáčení obdržela jakékoliv stížnosti.

Společnost HBO ovšem již řekla, že ze svých streamovacích platforem odstraní sitcom Lucky Louie. V něm Louis C.K. hraje mechanika pracujícího na zkrácený úvazek, jenž se stará o čtyřletou dceru.

Louis C.K. se podílel na tvorbě televizních talkshow Conana O’Briana či Davida Lettermana, účinkoval také ve filmu Woodyho Allena Jasmíniny slzy či ve snímku Špinavý trik.

V poslední době na sebe upoutal pozornost internetovým seriálem Horace and Pete, jejž si sám píše, produkuje i režíruje a také v něm sám hraje. Osmačtyřicetiletého komika časopis Rolling Stone vyhlásil "nejvtipnějším člověkem planety".

Vloni Louis C.K. vystoupil v pražském Kongresovém centru.

Nové obvinění se dále vynořilo na akčního herce Stevena Seagala, jehož jméno se v souvislosti s aférou rozrůstající se americkým filmovým průmyslem objevilo již dříve.

Vůči Seagalovi ve čtvrtek obvinění vznesla herečka Portia de Rossiová. Její neblahá zkušenost se váže ke konkurzu, který prý dělala v Seagalově kanceláři na roli do jeho filmu.

Tehdy jí prý herec řekl, že "je důležité, když funguje chemie mimo filmové plátno", a rozepnul si kalhoty. "Utekla jsem a zavolala svému agentovi," napsala herečka na Twitteru.

Seagala již minulý týden ze sexuálního obtěžování obvinila herečka Julianna Marguliesová či modelka Jenny McCarthyová.

Současnou aféru, kdy stovky žen nejen z filmového průmyslu veřejně sdělují své traumatizující zkušenosti z minulosti, odstartovalo začátkem října obvinění producenta Harveyho Weinsteina.

Toho kvůli rozrůstajícímu se skandálu, v němž ho ze sexuálního obtěžování obvinilo nejméně osm žen, s nimiž uzavřel mimosoudní dohody, opustila manželka a přišel o práci.