Česká filharmonie hledá mladé muzikanty a skladatele. U příležitosti 100. výročí založení samostatného Československa, které si republika připomene příští rok, filharmonie vypsala soutěž.

Zúčastnit se mohou čeští a slovenští autoři do 40 let, mladí hráči do 22 let na jakýkoli nástroj a zpěváci mladší 28 let.

Tvorbu finalistů filharmonie přestaví při koncertech v roce 2019.

Skladatelská soutěž bude dvoukolová. Do prvního kola účastníci zašlou partituru a nahrávku již existující skladby většího rozsahu. Porota ze zaslaných skladeb vybere tři díla, jejichž autoři postoupí do druhého kola.

Všichni tři finalisté získají od filharmonie objednávku na vytvoření nové orchestrální skladby v rozsahu 15 až 30 minut, přičemž skladby musí být filharmonii doručeny do 28. října 2018.

Autor vítězné skladby získá finanční odměnu 100 tisíc korun, autor skladby na druhém místě 50 tisíc korun.

Všechny tři kompozice filharmonie provede ve světové premiéře na veřejných koncertech v roce 2019.

Interpretační soutěž má dvě věkové kategorie. První je do 16 let, druhá do 22 let, u zpěváků je to do 28 let.

V prvním kole budou muzikanti soutěžit anonymně za doprovodu klavíru v jednotlivých nástrojových skupinách. Ve druhém kole budou soutěžit všechny nástrojové skupiny společně. Vítězové jednotlivých kategorií získají možnost zahrát si či zazpívat s předním českým orchestrem.

Filharmonie podobnou soutěží oslovila mladé muzikanty a skladatele také v roce 2013, šlo o příspěvek orchestru k Roku české hudby 2014. S nápadem založit soutěž pro mladé autory tehdy přišel šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Filharmonikům se v tehdejší skladatelské soutěži sešlo 29 kompozic. Zvítězila skladba osmadvacetiletého komponisty Jana Ryanta Dřízala Kuře melancholik, kterou ve své 120. sezoně provedla Česká filharmonie pod taktovkou Bělohlávka.

Nejvýznamnější český symfonický orchestr zahájil koncertní činnost v roce 1896 vystoupením v Rudolfinu pod vedením Antonína Dvořáka. K jeho slavným šéfdirigentům patřili Václav Talich, Rafael Kubelík či právě Bělohlávek. Po jeho úmrtí se letos novým šéfdirigentem stal čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu Semjon Byčkov, který během své kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa. V prvním českém orchestru hrají špičkoví hudebníci.

Související