Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden jmenoval oceňovanou mladou spisovatelku Leilu Slimaniovou do funkce, v níž bude propagovat užívání francouzštiny a obecně francouzskou kulturu.

Šestatřicetiletá francouzsko-marocká autorka se stane Macronovou poradkyní a zároveň takzvanou velvyslankyní pro frankofonní záležitosti.

Macron ji do funkce jmenoval nedlouho poté, co známého ekologického aktivistu a moderátora televizních přírodopisných dokumentů Nicolase Hulota učinil ministrem životního prostředí a na post ministryně sportu jmenoval olympijskou vítězku ve sportovním šermu Lauru Flesselovou-Colovicovou.

Nový šéf francouzského kabinetu se tímto způsobem snaží zapojovat občanskou společnost do vlády, tvrdí agentura Reuters.

Macronův mluvčí uvedl, že spisovatelka byla vybrána, aby "multikulturnímu světu nastavila vstřícnou frankofonní tvář" a protože je "součástí nové generace, které chce prezident dát slovo".

Slimaniová se má ve funkci věnovat vzdělávání, kultuře, rovnoprávnosti mezi ženami a muži, pracovním příležitostem pro mladé a dále boji proti změně klimatu či vývoji nových technologií, vypočítal prezidentův mluvčí.

Jak upozornil britský deník Guardian, francouzský prezident se k Leile Slimaniové hlásil už dříve. Setkal se s ní již během prezidentské kampaně, Slimaniová jej pak veřejně podpořila ve druhém kole volby proti Marine Le Penové.

Francouzská média následně psala, že Macron autorce nabídl post ministryně kultury, Slimaniová však prý odmítla. Macrona nicméně v červnu doprovodila při návštěvě Maroka, kde se setkala s tamním králem Mohammedem VI.

Velvyslanec pro frankofonní záležitosti býval v minulosti přímo členem francouzské vlády či takzvaným juniorním ministrem. Post často obsazovali kariérní politici.

Leilu Slimaniovou vloni proslavilo, když získala prestižní knižní Goncourtovu cenu za román Něžná píseň. Ten letos v českém překladu Sáry Vybíralové vydalo nakladatelství Argo, autorka knihu osobně představila v Knihovně Václava Havla.

Letos Slimaniová vydala knihu Sexe et mensonges (Sex a lži) týkající se sexuality v Maroku. Autorka v ní volá po větší sexuální svobodě a toleranci, ostře se ohrazuje například vůči povinnosti nosit burku.

"V Maroku jsou mimomanželské sexuální vztahy zakázané, můžete za ně dokonce jít i do vězení. Je to samozřejmě přežitý zákon a doufám, že už ve skutečnosti neaplikovatelný. Ale přináší stejně řadu problémů, protože veřejné mínění je jím velmi ovlivněno," řekla autorka letos Hospodářským novinám.

V Maroku trestají nevěru vězením, běžné jsou plastické operace na obnovu panenství, říká spisovatelka Leila Slimani

Pětatřicetiletá Leila Slimaniová vyrůstala v marockém Rabatu, její matka je lékařka, otec byl bankéř a vládní funkcionář. V rodině mluvili arabsky a především francouzsky.

V Paříži Slimani vystudovala politické vědy, literaturu a novinařinu a pak několik let pracovala pro magazíny L'Express a Jeune Afrique. Svůj první román o ženě závislé na sexu nazvaný Dans le jardin de l'ogre vydala roku 2014.

V Maroku trestají nevěru vězením, běžné jsou plastické operace na obnovu panenství, říká spisovatelka Leila Slimani

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist