Samy o sobě říkají, že jsou dva živly − jedna jako vzduch, druhá jako země. Sestry Khatia a Gvantsa Buniatishviliovy spolu hrají odmalička. Na letošním Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného 28. listopadu vystoupí s repertoárem pro dva klavíry.
Každá má svou kariéru a společně koncertují jen občas. Khatia je známější a na etablující se pražské přehlídce pianistického umění vystoupila již před dvěma roky. Tehdy jí bylo osmadvacet.
Sestra Gvantsa je o rok starší. Na klavír se učily současně, už v předškolním věku, a v dětství spolu často hrály dueta. Hudbu díky tomuto zázemí a silnému poutu cítí podobně a na současné scéně tvoří výjimečnou dvojici.
Rachmaninov a Ravel jsou autoři, o nichž se Khatia vyjadřuje jako o těch nejmilejších, vedle Liszta. Na programu pražského koncertu je od prvního z nich, ruského pozdního romantika, Suita pro dva klavíry a od druhého, francouzského impresionisty a neoklasika, choreografická hudební báseň La Valse. Z meziválečné hudby zazní svěží, oslnivá a známá skladba Scaramouche od Daria Milhauda a fantasie na hudbu z opery Porgy a Bess od George Gershwina.
Khatia Buniatishvili už několik let budí pozornost mimořádnými technickými dispozicemi a mladistvým temperamentem, připisovaným mimo jiné jejímu gruzínskému původu.
"Bylo to fascinující. I ta nejtěžší místa hrála s lehkostí a bezstarostností, navíc ve všech těch pekelně těžkých skladbách projevila neobyčejnou dávku muzikálnosti," napsal časopis Harmonie po jejím předloňském vystoupení v Praze.
Sama Khatia tehdy hovořila o Lisztovi jako o autorovi, jenž pro klavír komponoval až fyzickým způsobem, což jí prý imponuje. Jistě se ale necítí pouze v Lisztově hudbě − podobný pocit přirozenosti a suverenity vyvolává, ať interpretuje kteréhokoliv autora.
Mladá pianistka již několik let žije ve Francii, ale narodila se a studovala v Tbilisi. Stejně jako sestra začala hrát pod vedením matky, nadšené hudebnice. Uvažovalo se o houslích, ale Khatia se intuitivně přiklonila ke klavíru.
V šesti už vystupovala s komorním orchestrem, od deseti let pravidelně koncertuje. Záhy přicházela vystoupení v zahraničí. V roce 2004 absolvovala tbiliskou konzervatoř a pokračovala ve studiu ve Vídni. Čtyři roky nato debutovala v newyorské Carnegie Hall. Od té doby už koncertovala na mnoha z nejznámějších a nejdůležitějších míst od Asie po Ameriku − a když to nebyly recitály, tak s mnoha nejlepšími dirigenty a orchestry světa.
Gvantsa Buniatishviliová rovněž absolvovala tbiliskou konzervatoř. Vystupuje sólově i s orchestry a má za sebou koncerty na některých mezinárodních přehlídkách, například na KlavierFestival Ruhr nebo na festivalu v Luzernu. Debutovala rovněž na Schubertiadě v Hohenemsu.
O Khatie je známo, že se výrazně projevuje jako vlastenka. Nejenže například sympatizuje s nezávislostí Ukrajiny a odsuzuje anexi Krymu, ale dokonce na protest proti rusko-gruzínské válce z roku 2008 a následnému osamostatnění Jižní Osetie trvale odmítá vystupovat v putinovském Rusku. Kromě toho podporuje různé občanské a charitativní iniciativy.
"Je naší povinností poukazovat na věci, které jdou proti podstatě lidskosti," říká a doplňuje, že umělci by měli využít svého věhlasu a nechat zaznít potřebným názorům. Vlastenectví pianistka projevuje i tím, že se samozřejmostí hraje gruzínské autory. Nepřekvapí, že v programu letošního vystoupení pro Prahu figuruje rovněž hudba gruzínsko-izraelského umělce Josefa Bardanashviliho, konkrétně jeho Perpetuum Mobile z roku 2000.
Khatia a Gvantsa Buniatishviliovy
Dvořákova síň Rudolfina
úterý 28. listopadu
Někdy se píše, že Khatia je podobný typ jako Martha Argerichová. Mladá klavíristka prý na této legendě obdivuje jedinečnost a autentičnost. Nechce ji však napodobovat. "Vždy se snažím najít a svou interpretací vytvořit nějaký příběh," řekla Khatia Buniatishviliová při minulé návštěvě Prahy.
Většinou jde o spontánní cestu, a tak se stává, že ty správné nuance nachází rovnou během koncertu. Vysloužila si asi i proto u některých recenzentů v západní Evropě výtky týkající se její nevyrovnanosti a nevyzrálosti.
"To, jak hraji, je vždy důsledkem mých emocí. A emoce někdy vznikají prostřednictvím hudby, ve styku s ní," upozorňuje držitelka prestižního ocenění Echo Klassik Award a dalších cen, protagonistka již pěti sólových alb. Na pódium podle tisku vtrhává "plná života, s rozevlátými vlasy, figurou sličné Pařížanky a úsměvem na rtech". A přitom si s klavírem a u klavíru připadá osamělá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist