Na první zimní den začne v pražské galerii Villa Pellé výstava věnovaná Daisy Mrázkové – malířce, ilustrátorce a autorce dětských knih, které ovlivnily celé generace rodičů i dětí.
Přehlídka, která nese název podle jednoho z nejznámějších titulů této přední české výtvarnice – Co by se stalo, kdyby… –, nabídne nejen ilustrace, ale také méně známou volnou tvorbu.
Výstava potrvá od 21. listopadu do 20. ledna 2018.
Daisy Mrázková otevírala dětem zvláštní svět živých bytostí, lidí a zvířat nadaných schopností vzájemné komunikace, vřelostí a rozumovostí svých vztahů. V jejích příbězích promlouvají skály, oblaka, a vůbec vše, co svět obsahuje.
"Zároveň v nich ale ožívá i barva, čára a voda akvarelu, které se domáhají svého vlastního výrazu. Výjimečné jsou její knihy právě tím, že mezi bytosti a jevy vtahuje malířka vlastní hodnoty obrazu a kresby, barvy a čáry, které se tak stávají součástí příběhů," uvádí kurátor pražské výstavy Jan Rous.
Podle něj byl důležitým impulzem pro tvorbu Mrázkové úzký okruh přátel umělců – Václav Boštík, Jan Křížek, Václav Bartovský, a především její muž Jiří Mrázek, který se stal, po jejím krátkém studiu Vysoké školy uměleckoprůmyslové během válečných let, její celoživotní oporou.
Společně s manželem se Mrázková na konci čtyřicátých let přidala k volné umělecké skupině UB-12. Náboženský podtext jejich tvorby byl ale trnem v oku oficiálním ideologům socialistického umění a její aktivity tak byly značně omezené.
Galerie Villa Pellé vystavuje ilustrace i volnou tvorbu Daisy Mrázkové



Vliv na tvorbu Daisy Mrázkové však měly i její anglické kořeny a dětství strávené s knihami říkaček Matky Husy, Medvídek Pú nebo Alenky v říši divů. Výstava v Galerii Villa Pellé se pokouší najít souběh autorčiny ilustrační tvorby s tvorbou volnou – jejími obrazy a kresbami. I tímto propojením je tvorba Daisy Mrázkové ojedinělá.
Malířka se narodila v roce 1923 a zemřela v prosinci 2016. Jako výtvarnice se účastnila řady výstav. Věnovala se olejomalbě, od roku 1962 dětské literatuře a ilustrování knih pro děti, později převažovala v její tvorbě perokresba, kresba barevnými tužkami a v devadesátých letech malba vaječnou temperou. Vystavovala od roku 1958.
Její první autorská publikace je z roku 1965 Neplač, muchomůrko, kterou si také sama ilustrovala. Postupem času začalo ubývat slov a Mrázková se stala jednou z prvních autorek, které v našem prostředí vytvářely obrázkové knihy. Ty provázejí dětské čtenáře od konce padesátých let a třeba kniha Haló, Jácíčku nebo Můj medvěd Flóra se staly ikonou několika generací. Mrázkové literární díla jsou přeložena do slovenštiny, angličtiny, němčiny, japonštiny, francouzštiny, litevštiny a slovinštiny.
Od roku 2007 připravilo vydavatelství Baobab reedice všech jejích knih.
Galerie Villa Pellé vystavuje ilustrace i volnou tvorbu Daisy Mrázkové



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist