Slavný britský houslista Nigel Kennedy, který je považován za jednoho z nejlepších světových interpretů, zahraje 14. března příštího roku v pražském Kongresovém centru.

Houslista, který provokuje nejen svým výstředním chováním, oblékáním a punkovým "čírem", ale také nekonvenčním přístupem ke klasické hudbě, nabídne za doprovodu dalších pěti hudebníků program s podtitulem Bach, Kennedy, Gershwin.

Šedesátiletý Kennedy v Praze naposledy koncertoval v roce 2009 v rámci festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. O rok dříve měl vystoupení na festivalu Pražské jaro.

Jeho nekonvenční vystoupení jsou žádaná, nahrávky mají rekordní prodejnost.

Kennedy, žák slavného Yehudiho Menuhina, rád přebíhá z žánru do žánru, upravuje skladby a také komponuje. Mezi jeho úspěšné nahrávky patří Vivaldiho Čtvero ročních období, natočil i album inspirované skladbami Jimiho Hendrixe a nahrávky ovlivněné jazzem.

Již od mládí Kennedy vystupoval proti konformitě spojené s klasickou hudbou. Na jevišti si občas sundával sako a kravatu.

"Tak jsem si vytvořil přímý vztah k divákům. Uvědomili si, že jsem stejný jako oni. Moje hudba jim tak byla mnohem bližší," prohlásil houslista, který spolupracoval i s hvězdami rocku a popu, jako jsou Paul McCartney, Kate Bushová, skupiny The Who, Led Zeppelin a mnoho dalších.

Kennedy poutá pozornost i jako nadšený příznivec fotbalového klubu Aston Villa.

Když klub z Birminghamu hrál v roce 1982 pohárový zápas v Rotterdamu, Kennedy koncertoval v Německu. Zastavil produkci a nechal na jeviště přinést obrovskou obrazovku, aby se s publikem mohl podívat na zápas.

Hra na housle je jen část Kennedyho aktivit. Je také hudebním režisérem, založil vlastní Orchestra of Life a mnoho let vede Polský komorní orchestr.

Zároveň pravidelně organizuje hudební festivaly. Jeho poslední album My World se ve Velké Británii dostalo na vrchol žebříčku klasických skladeb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist