Epos, který stojí v základech evropské literatury a vzdělanosti, si pro novou inscenaci vybrala činohra Národního divadla Brno.

Homérovu Odysseu zdramatizoval umělecký šéf činohry Martin Františák, režie se ujala hostující Julia Wissertová z Německa.

Premiéra se uskuteční tento pátek v Mahenově divadle, nejbližší reprízy následují v sobotu 25., pondělí 27. a v úterý 28. listopadu.

Odyssea se poté znovu vrátí na program až v lednu.

Dobrodružství válečníka z řecké mytologie Odyssea a jeho posádky na cestě z trojské války na rodnou Ithaku podle divadelníků dodnes podněcuje představivost a inspiruje umělce.

V brněnské inscenaci se epos má stát základnou pro mezinárodní divadelní setkání a dialog nad současnou krizí evropské identity, jak uvádějí autoři.

"Je pokusem navrátit se na jevišti k evropským kořenům, do okamžiku, kdy jeden slepý básník poprvé zaznamenal mýtus o obtížném návratu do společného domova, mýtus, který jako jednotná Evropa žijeme i dnes," napsali divadelníci v průvodním slově k inscenaci.

Režisérka Julia Wissertová patří k výrazným a oceňovaným osobnostem nastupující německé režisérské generace. V Česku pracuje poprvé.

Její pohled na Odysseova dobrodružství nebude konvenční. Režisérka poukazuje například na to, že Odyssea lze vnímat i jako někoho, kdo spáchal mnoho válečných zločinů.

"Stačí si to vygooglovat nebo se kouknout na Wikipedii. Je tam seznam žen, které Odysseus v trojské válce zabil a také znásilnil," upozorňuje režisérka.

V inscenaci účinkují Hana Tomáš Briešťanská, Dalibor Buš, Tomáš David, Tereza Groszmannová, Annette Nesvadbová, Martin Sláma a Anna Stropnická.

Jako hosté v úloze věštce Teiresia se představí Anna Marie Havířová a Gabriela Parmová. Výrazná choreografie je dílem Jiřího Bartovance.