Britský herec Gary Oldman již za svou pětatřicetiletou filmovou kariéru ztvárnil skladatele Beethovena, Kennedyho vraha Leeho Harveyho Oswalda, hudebníka Sida Viciouse či Piláta Ponského. Vůbec nejtěžší prý ale pro Oldmana bylo, když se měl nedávno vtělit do role britského premiéra Winstona Churchilla.
Na film Nejtemnější hodina, jejž česká kina začnou promítat v lednu 2018, se Oldman připravoval měsíce. Denně trávil čtyři hodiny v kostymérně a nanášením make-upu. Také pracoval na tom, aby věrně napodobil hlas muže, jenž vedl Británii během druhé světové války.
"Churchill je pro leckoho největším Britem, který kdy žil, a také už jej mnoho lidí ztvárnilo. Člověk se tím nesmí nechat znejistit," říká devětapadesátiletý Oldman.
"Nahání to hrůzu, ale možná právě v takových situacích člověk odvádí nejlepší výkony," dodává herec. "Účinkuji takřka v každé scéně, která v tom filmu je. Pracoval jsem opravdu dlouho. Doufal jsem, že to přežiji. Každý den jsem musel přijít nabitý energií," líčí.
Film režiséra Joea Wrighta se odehrává v květnu a červnu 1940, kdy se zdálo, že Velká Británie by druhou světovou válku klidně mohla prohrát. Winston Churchill tehdy čelil názorově rozhádaným frakcím ve vládě, armádě a také v královské rodině.
Práce, kterou Gary Oldman do natáčení vložil, se zjevně vyplatila. Londýnský herec, režisér a producent začíná být za výkon ve filmu Nejtemnější hodina označován za favorita na cenu Oscar, kterou dosud nikdy nezískal. Udělena bude začátkem března 2018.
Oldman popisuje, jak nejprve zhruba šest měsíců sledoval a poslouchal archivní záznamy Churchilla. Musel si také zvyknout nosit protetickou masku britského premiéra, kterou kvůli natáčení pravidelně nasazoval a jež zcela proměnila jeho vzezření.
"Zhruba po dvou a tři čtvrtě hodinách make-upu se podíváte do zrcadla a máte pocit, že se na vás dívá Winstonův duch," glosuje herec.
Fakt, že existuje tolik zvukových záznamů Churchillových projevů, prý Oldmanovi práci spíš ztížil, než zlehčil. "Snažil jsem se osvojit si rytmus jeho řeči a způsob intonace. Když mluvil na veřejnosti, zněl jinak," poznamenává Oldman.
Churchillovy rétorické schopnosti jsou klíčové nejen pro vyznění filmu Nejtemnější hodina. Výrazně také přispěly k tomu, že britský premiér roku 1940 odvrátil porážku Velké Británie Německem, dodává režisér filmu Joe Wright.
"Je to film o síle slov, která dovedou změnit svět," dodává režisér.
Ten si prý náramně oblíbil výrok britského konzervativního politika lorda Halifaxe, jenž údajně řekl, že Churchill "zmobilizoval a poslal do války také angličtinu".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist