Vysoce postavený manažer firmy Walt Disney Company John Lasseter, který vede animační studio Pixar, v úterý oznámil kolegům, že si bere šestiměsíční volno.

Rozhodl se tak v reakci na některé "přečiny" včetně nevyžádaných objetí, která prý jeho spolupracovnice uváděla do rozpaků, stojí v interní firemní zprávě, kterou viděly agentura Reuters i deník New York Times.

"Nikdy není snadné postavit se čelem ke svým přečinům, ale jedině tak se z nich člověk poučí," napsal Lasseter a omluvil se těm zaměstnankyním, které z jeho chování měly pocit, že si jich neváží, nebo nevěděly, jak si ho přebrat.

"Zvlášť rád bych se pak omluvil všem, které jsem někdy proti jejich přání objal či vůči nim udělal jakékoliv gesto, jež působilo jakkoliv nevhodně," dodal Lasseter. "Přestože mě vždy vedly jen nejlepší úmysly, každý má právo určit si, co je pro něj za čarou, a ostatní to musí respektovat."

Šedesátiletý John Lasseter je průkopníkem animovaného filmu a autorem úspěšných snímků jako Příběh hraček, Hledá se Nemo, Úžasňákovi nebo Wall-E. Získal cenu Oscar a působil jako výkonný ředitel nejprve studií Pixar Animation, později Walt Disney Animation, která firmu Pixar v roce 2006 koupila za 7 miliard dolarů.

Právě pod hlavičkou Disneyho Lasseter vyrobil úspěšné animované snímky jako Ledové království či Raubíř Ralf. Časopis Variety Lassetera tento týden označil za "možná nejvlivnějšího animátora od dob Walta Disneyho".

Walt Disney Company ve vyjádření uvedla, že ocenila Lasseterovu upřímnou omluvu.

Magazín Variety napsal, že mladé ženy pracující ve studiích Pixar bývaly posledních dvacet let varovány před tím, že Lasseter lidi "rád objímá". Objetí od šéfa bylo ve firmě vykládáno jako způsob pochvaly a uznání, ženy jej však neoceňovaly, doplnil server.

"Pracovní prostředí v Pixaru bylo sexistické a nepřátelské vůči ženám," řekla bývalá pracovnice firmy, která se prý bála na věc upozornit kvůli Lasseterově mocenskému postavení. Jiná uvedla, že již koncem 90. let měl Lasseter pověst muže, jenž rád objímá mladé ženy.

V různých podobách a od různých zaměstnankyň server sesbíral svědectví, podle nichž Lasseter některé zaměstnankyně objímal "o pár vteřin déle, než bylo záhodno", popřípadě se je snažil políbit. Jiná pracovnice magazínu naopak tvrdila, že s Lasseterem jeho kolegové o tomto chování promluvili a že se od té doby zlepšilo.

Podle stanice CNN se šéf firmy občas některé ženy dotkl, případně komentoval její vzezření.

John Lasseter je po producentovi Harveym Weinsteinovi, komikovi Louisi C.K., herci Kevinu Spaceyovi či Royu Priceovi z Amazonu dalším z mužů, jejichž chování vůči ženám přišlo veřejně na přetřes v rámci kampaně snažící se upozornit na nevhodné chování vůči ženám.

Nejnovější animovaný film od Pixaru se jmenuje Coco a americká kina jej začnou promítat tento týden, českou premiéru bude mít 18. ledna. Také pod tímto snímkem je John Lasseter podepsán jako výkonný producent.