Po jevišti Národního divadla v Praze už se procházelo deset představitelek Maryšy, hrdinky vrcholného díla českého vesnického realismu z pera Aloise a Viléma Mrštíkových.

Tou další se v nyní dokončované jedenácté inscenaci stane herečka Pavla Beretová. Režisér Jan Mikulášek připravuje premiéru své Maryšy na tento čtvrtek 23. listopadu, uskuteční se v historické budově divadla.

Nejbližší reprízy jsou naplánovány na pátek 24. listopadu a dále na 5. a 14. prosince.

V dalších rolích účinkují Vladimír Javorský, Taťjana Medvecká, David Prachař, Matyáš Řezníček, Martina Preissová a Filip Rajmont.

Podle mluvčí Činohry Národního divadla Kateřiny Ondrouškové nebude v hledišti mnoho diváků, kteří by nevěděli, jak příběh dívky provdané proti její vůli a dohnané k zoufalému činu skončí.

"Naštěstí existují příběhy, které stojí za to vyprávět znovu a znovu," tvrdí mluvčí.

Dnes nezpochybnitelná součást nejužšího kánonu české dramatiky vstoupila do Národního divadla takříkajíc zadním vchodem, když mu tehdejší dramaturgie Ladislava Stroupežnického přiřkla roku 1894 premiéru v rámci odpoledních lidových představení.

Zatím naposled Maryšu v Pitínského inscenaci z roku 1999 ztvárnily alternující Jaromíra Mílová a Zuzana Stivínová.

"Více než sentimentální vzpomínkou na zašlé časy, kdy poctiví a pracovití lidé nosili krásné kroje a zpívali krásné a starobylé písně, je pro nás Maryša kritickou zprávou o neutěšeném stavu mezilidských vztahů. Místo porozumění a ohleduplnosti vidíme jen sobectví, omezenost a nenávist," komentuje příběh režisér nynější inscenace Jan Mikulášek.

Podle něj by nové nastudování mohlo nastolit otázky o tom, jak moc jsme se za tu dobu změnili, zda se k sobě umíme chovat lépe a jakou zidealizovanou představu si o nás vytvoří naši potomci.

Příběh Maryšy v Národním divadle během posledních 123 let ožil ve více než pěti stech reprízách.

Maryša režiséra Zdeňka Štěpánka z roku 1956 se hrála úctyhodných 132 večerů, ta poslední v režii Jana Antonína Pitínského měla 88 repríz.

"Třináct let po derniéře poslední Maryši se pouštíme do dalšího výkladu. V Pavle Beretové jsme našli ideální představitelku vzpurné dcery, v Matyáši Řezníčkovi furiantského Francka. Máme skvělé rodiče, které nezlomí žádné dívčí slzy – Taťjanu Medveckou a Vladimíra Javorského, a toho nejlepšího Vávru v osobě Davida Prachaře," vypočítává dramaturgyně Marta Ljubková.

"Maryšu všichni dobře znají. Obejdeme se tedy bez explicitního folkloru a pokusíme se ukázat, že děj největší české tragédie je živý bez ohledu na to, kam ho vnějškově zasadíme," dodává Ljubková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist