Kdo by rád unikl z reality, už brzy se bude moci na pár hodin opět ztratit kdysi dávno v předaleké galaxii. Příští měsíc začnou také česká kina promítat osmou epizodu sci-fi ságy Hvězdné války nazvanou Star Wars: Poslední z Jediů.

Pro herce Marka Hamilla, jenž si zopakuje roli rytíře Jedi Lukea Skywalkera, jsou Hvězdné války pro takové úniky ideální.

"Historie se opakuje. Žijeme ve velice temné době a lidé znovu potřebují zavřít oči před skutečností," řekl Hamill tento týden v rozhovoru s agenturou AFP.

"Vlastně je jedno, jestli lidé dávají přednost Bradavicím ze série o Harrym Potterovi nebo Středozemi z Pána prstenů. Je skvělé na pár hodin zapomenout na všechny problémy," dodal Hamill.

Režisér Rian Johnson na představení osmé epizody v Mexico City dodal, že sága založená roku 1977 filmařem Georgem Lucasem je jednou z mála věcí, které v současnosti stále vyjadřují naději a optimismus. "Pomiňme na chvíli, co se děje kolem nás. Star Wars jsou stále silnější než jakákoli přímá politická analogie," prohlásil Johnson.

Osmý díl Hvězdných válek navazuje na sedmou epizodu Síla se probouzí, která měla premiéru před dvěma roky.

V novém filmu se mladá hrdinka Rey, kterou hraje Daisy Ridleyová, začíná od staršího Lukea Skywalkera učit o nadpřirozené schopnosti ve světě Star Wars známé pod názvem Síla.

"Jsem opravdu poctěná, že mohu Rey hrát a že osud galaxie neleží jen na mých bedrech. Prostě účinkuji ve filmu, který lidem dělá radost," podotkla Ridleyová v Mexiku.

Mark Hamill zmínil, že ho potěšilo, když viděl mladé dívky, které si přejí být jako Rey, až dospějí. "Udělala hodně pro emancipaci ženských postav," podotkl o Ridleyové šestašedesátiletý herec.

Ve snímku Poslední z Jediů si své role dále zopakují Adam Driver coby antagonista Kylo Ren, John Boyega jako zběhlý důstojník impéria Finn a Oscar Isaac, jenž opět zpodobí pilota Poe Damerona. Ve filmu se mihne také nedávno zesnulá Carrie Fisherová, která v Hvězdných válkách ztělesnila princeznu Leiu. Své scény ještě stihla natočit.

Režisér Rian Johnson naopak tento týden vyloučil spekulace, že by se v osmé epizodě vrátila postava Landa Calrissiana známá z páté a šesté epizody. "Bylo by skvělé ho opět vidět na plátně, ale v příběhu pro něj nebylo místo," vysvětlil režisér.

Osmá epizoda Star Wars podle všeho prohloubí vztahy mezi hrdinkou Daisy a antagonistou Kylo Renem. Přestože každý bojuje za jinou stranu Síly, Ren k nenáviděné dívce cítí svým způsobem respekt, řekl jeho představitel v nedávném rozhovoru. "Kylo Ren odmalička ví, jakou má schopnost a že kolem něj není mnoho srovnatelných lidí. Cítí v Rey něco povědomého i něco, čeho by se měl bát," prohlásil Driver.

O svém hrdinovi v rozhovoru pro časopis Entertainment Weekly řekl, že v dětství Kylo Ren zahořkl. Prý si uvědomil, že jeho rodičům Hanu Solovi a princezně Leie záleží víc na osudu povstalecké rebelie než na vlastním dítěti.

Leia a Han prý většinu času věnovali tomu, aby obnovili galaktickou republiku. "Se situací, kdy se rodiče něčemu náruživě věnují a opomíjejí potomka, se myslím spousta lidí může ztotožnit," podotkl herec Driver.

Hrdinka Rey v osmých Star Wars usiluje především o to, aby Síle porozuměla. "Sama pořádně neví, co chce. Snaží se jednat morálně a vždy udělat tu správnou věc, aby pomohla druhým," dodala Daisy Ridleyová, podle níž by ale Rey také mohla snadno propadnout temné straně Síly.

Režisér Rian Johnson označuje nový film především za vyprávění o Rey, která musí najít své místo a pochopit, kam patří. "Je to podobné, jako když spousta z nás vyrůstala a dospívala. Poznáváte lidi, u nichž očekáváte, že vám pomohou, ale oni to neudělají. A jindy naopak pomoc přijde z nečekaných míst," dodal Johnson.

Nedávno bylo oznámeno, že Star Wars: Poslední z Jediů bude nejdelším filmem z celé série – potrvá rovných 150 minut. Tím předčí i druhou epizodu z roku 2002 nazvanou Klony útočí, jež měla 142 minut.

Česká kina začnou film promítat 14. prosince.