Kasárna v pražském Karlíně nabídnou kulturní program také v zimních měsících. Většina akcí se přesune do vnitřních sálů, od 10. prosince bude na dvoře fungovat veřejné kluziště.

Majitelem budovy, zdarma zapůjčené spolku Pražské centrum, je ministerstvo spravedlnosti.

Prvních pět měsíců provozu si spolek pochvaluje. "Letní sezona pro nás byla velkým překvapením. Otevřeli jsme jenom pár měsíců po převzetí prostor, a i přes počáteční nedokonalosti si k nám našlo cestu velké množství návštěvníků," uvedla mluvčí projektu Tereza Darmovzalová.

Na ploše cvičiště vznikly letní kino, dvě velká dětská pískoviště a bar. V bývalých garážích je divadelní sál s barem. A prostory, kde dříve zkoušela posádková hudba, byly upraveny na filmový sál.

Návštěvníky do prostoru kromě projekcí, přednášek, dětských workshopů a koncertů přilákaly také sochy Čestmíra Sušky a Františka Skály, který do kasáren přestěhoval i svůj Prastánek z Malostranského náměstí.

"Do budoucna bychom se rádi víc zaměřili na program pro seniory a navázali užší spolupráci s karlínskými spolky," sdělila Darmovzalová.

Spolek Pražské centrum, který v minulých letech vytvořil kulturní centrum z Nákladového nádraží Žižkov, kasárna opravuje, aby je bylo možné využívat.

"V současné době rekonstrukce stále pokračují. Po venkovních rekonstrukcích probíhají úpravy vnitřních prostor, které by měly být hotové na jaře příštího roku," dodala mluvčí Darmovzalová, podle níž zatím nelze odhadnout výši investic.

Nyní se chystá rekonstrukce přilehlého baru a vybudování nové kavárny u vnitřního bazénu.

"Spolek Pražské centrum na vlastní náklady zajišťuje ostrahu celého areálu a rovněž i výlohy na energie a ostatní služby či údržbu vypůjčené části areálu. Občasně však část areálu pronajímáme také tvůrcům filmu, a to za komerční nájemné," doplnil Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně z 19. století ministerstvo spravedlnosti získalo pod svou správu od ministerstva obrany v září 2016. Od té doby za opravy a udržování objektu zaplatilo 750 tisíc korun.

Ministerstvo pracuje s vizí, že by v budově mohl vzniknout justiční palác. "V této chvíli se nacházíme ve fázi předprojektových příprav, kdy vyhodnocujeme současný stav budovy, konkrétně kapacitní potřeby a průzkum celého stavu objektu," dodal Říman.

Z toho důvodu zatím není možné odhadnout, jaké by byly náklady na projekt.