Uznávaná operní pěvkyně Magdalena Kožená nazpívala nové album s muzikálovými melodiemi amerického skladatele Colea Portera.

Na desce, kde si chtěla "zakoketovat s múzami lehkými", jak říká, spolupracovala s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Ti se specializují na dobovou podobu swingu a taneční hudby 30. a 40. let minulého století.

Album vychází u zpěvaččina nového labelu nazvaného Brnofon. Jako hosté v jedné písni zpívají Vojtěch Havelka a Štěpán Janoušek, transkripce a aranžmá písní jsou dílem Juraje Bartoše a Petra Tichého.

Mezzosopranistka zaznamenala 15 písní, které v loňském roce uvedla na několika koncertech v Česku i zahraničí. Jsou mezi nimi slavné melodie Night and Day, I've Got You Under My Skin, Begin to Beguin nebo Let's Misbehave.

"Je to hudba, kterou ráda poslouchám ve svém volném čase, ale to, že ji budu sama zpívat, je zcela mimořádné," říká Kožená, která získala světový věhlas jako operní pěvkyně.

"Musela jsem do nového žánru proniknout, osvojit si například principy swingového frázování, podstatně jemnější zpívání na mikrofon nebo třeba způsob podání textu, který musí vyznít co nejpřirozeněji a nejsrozumitelněji. Hlavní myšlenkou je ale představit tuto hudbu tak, jak ji cítím já," doplňuje zpěvačka.

Ondřej Havelka s ní spolupracoval už mnohokrát nejen jako hudebník, ale také coby divadelní i filmový režisér.

"Tato naše spolupráce se chystala několik let. Magdalena dostala nabídku, aby se stala tváří nebo, jak se dnes říká, rezidenční umělkyní několika evropských koncertních síní a vytvořila několik žánrově i stylově různorodých programů. I to je jeden z důvodů, proč se pustila do Colea Portera," uvádí Havelka.

Kožená se označuje za obdivovatelku velkých jazzových legend. „Pustit se do tohoto repertoáru sama jsem se však dlouho neodvážila. Inspirovala mě interpretace Coleových písní americkou mezzosopranistkou Fredericou von Stade," vysvětluje Kožená, podle níž von Stadeová "bez jakékoliv snahy měnit svůj způsob zpěvu propůjčila Porterovým písním velký šarm a posunula je do nové dimenze".

Koncertní turné spojené s propagací alba Kožená, Havelka a Melody Makers zahájí 29. listopadu v bratislavské Redutě. Následovat budou Prostějov, České Budějovice, Zlín, Brno a nakonec 10. prosince pražská Lucerna.

Album nazvané Cole Porter vychází jako první titul labelu Brnofon. Od tohoto pátku 24. listopadu bude nahrávku distribuovat společnost Supraphon. 

Své operní nahrávky Kožená vydává na prestižní značce Deutsche Grammophon. Na Facebooku zpěvačka tento měsíc oznámila, že na značce Pentatone zanedlouho vydá nahrávku Dvořákových, Janáčkových, Straussových, Brahmsových a Chaussonových písní. Natočila je s šesti hudebníky pod taktovkou svého manžela, sira Simona Rattla, jenž na desce bude hrát na klavír.

Také vystoupení v lednu 2018 již Kožená bude mít opět v oboru klasické hudby – v londýnském Barbicanu a dále v německém Hamburku či Kolíně nad Rýnem ji doprovodí London Symphony Orchestra pod vedením svého nového šéfdirigenta Rattla.