Režisér Jan Nebeský za inscenaci Nora (Domeček pro panenky) v Divadle pod Palmovkou a Miloslav König za herecký výkon v opeře Deník zloděje se stali vítězi Cen Divadelních novin.

Ocenění bilancující sezonu 2016/2017 byla předána ve čtvrtek v Praze. Ceny se udělují jednotlivcům či tvůrčímu týmu za mimořádné umělecké výkony v libovolné divadelní profesi v sedmi kategoriích.

Cílem je upozornit na významné počiny českého divadla.

V oboru alternativního divadla byli vyznamenáni Lukáš Brychta, Kateřina Součková a Štěpán Tretiag za projekt Pomezí, připravený ve vybydleném domě v pražském Karlíně.

V kategorii Hudební divadlo zvítězil Jiří Heřman za režii a Marko Ivanovič za hudební nastudování inscenace opery Láska na dálku na jevišti Národního divadla Brno.

V oblasti tanečního a pohybového divadla nejvíc hlasů získali Rostislav Novák ml., Rostislav Novák st., Jozef Fruček a Linda Kapetanea za performanci Black Black Woods, kterou uvedl soubor Cirk La Putyka. Jde o poslední díl rodinné trilogie, do níž patří ještě inscenace Family a Roots.

Cenu za loutkové a výtvarné divadlo dostal Filip Homola za inscenaci s dlouhým názvem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. Premiéru měla v libereckém Naivním divadle.

Za divadelní publikační počin byli oceněni Viktor Kronbauer a Denisa Šťastná za publikaci divadelních snímků tohoto předního fotografa, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav.

Čtrnáctideník Divadelní noviny oceňoval nejlepší počiny posedmnácté.

"O cenách rozhoduje porota složená z našich redaktorů a přispěvatelů, členů Společnosti Divadelních novin a přizvaných odborníků. Jsou vyjádřením jejich uměleckých, etických a společenských hodnot," řekl šéfredaktor Josef Herman.

"Tím se liší od šířeji pojatých Cen divadelní kritiky, které vyhlašuje časopis Svět a divadlo, i od jiných podobných anket. Vztahují se k uplynulé sezoně, nikoli ke kalendářnímu roku," doplnil.

Laureáti obdrželi diplomy vytvořené "na míru" z fotografie související s oceněným počinem a výtvarný artefakt autora, který s tímto periodikem spolupracuje.

Letos jím byl Tomáš Bambušek, který v Divadelních novinách publikuje komiksový seriál Papírek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist