V českém překladu právě vyšla první biografie slavného režiséra a tvůrce Hvězdných válek George Lucase. Přináší informace o jeho životě i díle, jakož i zákulisí značky Star Wars.

Její osmou epizodu, na které už se Lucas nepodílí, začnou česká kina promítat 14. prosince.

Knihu nazvanou George Lucas: Život stvořitele Star Wars v překladu Michala Prokopa a Jana Kalandry vydalo nakladatelství Paseka.

"Něco málo přes rok před chystaným uvedením do kin byl projekt Star Wars v hrozném stavu a zdálo se, že pokud film vůbec kdy spatří světlo světa, bude příšerný. Tím si byl Lucas jistý," píše v úvodu autor knihy Brian Jay Jones.

Popisuje, s jakými těžkostmi natáčení začalo – proti režisérovi se spiklo počasí, nefunkční roboti i producenti.

Jones odhaluje Lucase jako náročného spolupracovníka a šéfa, ale také jako milovníka automobilů, vizionáře, panovníka marketingového impéria, průkopníka vizuálních a zvukových efektů i zakladatele společností Pixar a Lucasfilm.

Zájemci o dějiny kinematografie prostřednictvím knihy nahlédnou do tvůrčího i osobního přátelství i Lucasovy rivality s velikány filmu – Stevenem Spielbergem, Francisem Fordem Coppolou či Martinem Scorsesem.

Fanoušci Star Wars se na 560 stranách dozvědí i mnoho ze zákulisí vzniku celé série, například jak to bylo s ponecháním si práv na merchandising, kolik epizod bylo původně v plánu a co Lucase vedlo k opakovanému přepracovávání a předělávání klasické trilogie.

Autor knihy Brian Jay Jones, narozený roku 1967, první zkušenosti získával psaním projevů amerických senátorů. Napsal tři biografie věnované ikonám americké populární kultury.

Titul z roku 2008 se zabývá romantickým spisovatelem a humoristou Washingtonem Irvingem, kniha z roku 2013 líčí příběh loutkoherce Jima Hensona, jenž se podílel na pořadech jako Sezame, otevři se a Muppet Show.

V angličtině kniha o Georgi Lucasovi vyšla loni. Všechny tři tituly jsou oceňované za spolehlivost a poutavý a průzračný styl.

Star Wars, několikadílná vesmírná pohádka o souboji dobra a zla, jejíchž šest epizod Lucas natočil mezi lety 1977 a 2005, celosvětově utržila okolo 45 miliard dolarů. V českých kinech se filmy umisťují v první pětici nejnavštěvovanějších titulů a mají tržby v řádech desítek milionů korun.

Série Star Wars zahrnuje produkty také v dalších oblastech, jako jsou romány, televizní seriály, videohry a komiksy. Společně významně rozšiřují celý fikční svět.

Původním distributorem filmů, které produkovala společnost vlastněná Lucasem, bylo studio 20th Century Fox. V roce 2012 byl Lucasfilm odkoupen mediálním konglomerátem The Walt Disney Company, pod jehož vedením začala vznikat sequelová trilogie. Součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu.