Letošní ročník festivalu Lípa Musica sotva skončil a už se připravuje další. Jeho hvězdou bude světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Předprodej lístků na zářijový zahajovací koncert, kde vystoupí, začíná toto pondělí 27. listopadu, uvedl ředitel přehlídky Martin Prokeš.

Festival před 16 lety začínal jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, letos jich už nabídl 24 na 16 místech v Libereckém a Ústeckém kraji a také v sousedním Německu.

Magdalena Kožená bude účinkovat na zahajovacím koncertu 17. září 2018 v Městském divadle v Jablonci v programu Il gardino dei sospiri za doprovodu Collegia 1704 Václava Lukse.

"Její jablonecké festivalové vystoupení bude jedinou zastávkou tohoto unikátního projektu v Čechách. Galavečer nabídne citově exaltované ukázky z italské barokní opery i z kantát Georga Friedricha Händela," uvedl ředitel festivalu Prokeš.

"Hluboká muzikalita a umělecké mistrovství Magdaleny Kožené si získaly obdiv již v samotném úvodu její kariéry. Dnes je vyzrálou a respektovanou pěvkyní a její vystoupení jsou velmi vyhledávaná a vysoce hodnocená po celém světě," dodal Prokeš.

Tak prestižní interpretku si podle něj festival může dovolit jen díky podpoře Libereckého kraje.

Letos se v rámci festivalu poprvé uskutečnil Koncert pro Liberecký kraj. Zatímco letošní ročník uzavřel, příští bude zahajovat.

"Tuto hudební událost jsme zařadili mezi 16 nejvýznamnějších akcí v regionu a po dobu pěti let ho finančně podporujeme 600 tisíci korunami," uvedla radní pro kulturu Květa Vinklátová za hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Kraj se podle ní také s organizátory festivalu dohodl na založení nové tradice Koncertů pro kraj, které každoročně představí špičkové světové interprety. "Cílem je přivést ke klasické hudbě nové publikum," dodala radní.

Vstupenky na koncert Magdaleny Kožené budou k dispozici od pondělí ve festivalové pokladně v České Lípě.

Současně bude podle ředitele Prokeše zahájen také předprodej vstupenek na koncerty nového komorního cyklu Kruh přátel hudby. Ten se v českolipském Centru textilního tisku má konat od 23. ledna do 19. června 2018.