Velkoformátový obraz Jana Zrzavého nazvaný Kalvárie v Locronanu II. byl na nedělní aukci Galerie Kodl v Praze prodán za 17,4 milionu korun včetně aukční přirážky. To představuje autorův nový tuzemský rekord.

Vyvolávací cena díla činila šest milionů korun, sdělila za organizátory aukce Terezie Kaslová.

Nejdražším dílem Jana Zrzavého prodaném na tuzemských aukcích byl dosud obraz Fantastická krajina, za nějž loni nový majitel zaplatil 14,4 milionu korun.

Kalvárie v Locronanu II. je znovuobjevenou prácí ze závěru autorova takzvaného bretaňského období. Prostřednictvím díla se Zrzavý podle odborníků melancholicky rozloučil s milovaným místem.

Na rubu obrazu se zachovaly i vlastnoručně psané instrukce ohledně uchovávání a restaurování plátna.

Na nedělní aukci Galerie Kodl byl dále prodán obraz Zátiší s vázou a kyticí Antonína Procházky za 10,8 milionu korun, vyvolávací cena byla osm milionů.

Procházkovým maximem dosaženým v Česku zůstává obraz Třešňový květ, který se před dvěma lety prodal za 13,4 milionu korun včetně přirážky.

Velkému zájmu se tuto neděli těšil i Pohled na Národní divadlo od Mánesa od Václava Špály. Cena malby se vyšplhala z 4,8 na 9,6 milionu korun.

Hranici pěti milionů překonalo také kubistické Zátiší s dýmkou a sklenicí od Emila Filly, které bylo vydraženo za 6,72 milionu korun, dále Slavíčkův obraz Po dešti, jenž se prodal za 7,5 milionu, a artificiální plátno z pařížské periody Františka Foltýna jménem Kompozice za 8,2 milionu korun, což je rovněž nový autorský rekord.

Galerie Kodl na nedělní aukci nabídla více než 250 uměleckých děl z období od 19. století po současnost.

"Vyvolávací částka 110 milionů korun byla navýšena takřka na 200 milionů. Prodalo se 98 procent položek. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii. Tou první byla letošní květnová dražba Galerie Kodl," dodala pořadatelka Kaslová.

Na začátku aukce se prodávalo 10 děl převážně současných umělců pro Centrum Paraple. Výtěžek v celkové výši 1,3 milionu korun centrum věnuje na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy.

Galerie Kodl aktuálně vede tuzemský aukční trh s loňským obratem 313 milionů korun. Na své letošní jarní aukci prodala umění celkem za 250 milionů korun, což byla dosud nejúspěšnější dražba umění v České republice.