Státní fond kinematografie mezi osm českých hraných filmů rozdělil dohromady 66 milionů korun.

Nejvíc, konkrétně 13,5 milionu korun, dostane snímek Kryštof režiséra Zdeňka Jiráského vyprávějící o osudu mladíka po únoru 1948.

Státní dotace putuje též tvůrcům filmu o Janu Palachovi, který od rady fondu obdržel nejvyšší hodnocení.

Mezi podpořenými tituly je dále adaptace románu Jaroslava Rudiše Národní třída, celovečerní film Prezident Blaník o lobbistovi navazující na populární internetový seriál Kancelář Blaník, sci-fi Bod obnovy nebo černá komedie Benzína Dehtov režiséra Vladimíra Michálka.

O rozhodnutí v pondělí informovala Eva Pjajčíková ze Státního fondu kinematografie.

Nejvyšší hodnocení získal projekt Národní třída, charakterizovaný jako "příběh rváče Vandama a dalších postav z prostředí sídlištních nonstopů".

Scénář podle vlastní knihy vytvořil spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s režisérem Štěpánem Altrichterem, pro něhož bude Národní třída druhým celovečerním filmem. Altrichterovým debutem bylo oceňované drama Schmitke, které stejně jako jeho nový film vzniklo v česko-německé koprodukci.

Rozpočet projektu Národní třída je přes 28 milionů, z fondu kinematografie dostane devět.

Snímek Kryštof, k němuž napsal scénář Kristian Suda, vypráví o dospívajícím chlapci, jenž se po únorovém puči v roce 1948 stal mnichem a přes Šumavu se pokoušel prchnout z Československa.

Dalším historickým snímkem je Jan Palach – film mapující posledních několik měsíců života hlavního protagonisty. Snímek vzniká k 50. výročí úmrtí Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci. Podle scénáře Evy Kantůrkové snímek režíruje Robert Sedláček.

Státní dotaci dostane rovněž projekt Mars, natáčený na simulované kosmické základně umístěné na poušti v americkém Utahu. Film vypráví o kolonizaci vesmíru.

Mezi podpořenými tituly je i "minimalistický observační film o vraždě bez příčiny" Lesní vrah, který podle scénáře Zdeňka Holého natáčí Radim Špaček.

Do výzvy se přihlásilo ještě dalších 17 projektů, které podporu nezískaly. "Tentokrát se sešly velmi vyrovnané a kvalitní scénáře, mezi kterými bylo těžké se rozhodovat," uvedl předseda rady fondu Přemysl Martinek.

Rada letos podpořila výrobu celkem 16 celovečerních hraných filmů s většinou českou účastí, rozdělila mezi ně 133 milionů korun. Většina z žadatelů získala i podporu ve stádiu vývoje. 

Podpořené projekty
Projekt Produkce Režie Celkový rozpočet v milionech Dotace v mil.
Národní třída Negativ s.r.o. Štěpán Altrichter 28,27 9
Kryštof Fulfilm s.r.o. Zdeněk Jiráský 55,32 13,5
Lesní vrah Vernes s.r.o. Radim Špaček 27,95 8
Bod obnovy FILM KOLEKTIV s.r.o. Roman Hloz 45,46 8
Jan Palach CINEART TV Prague Robert Sedláček 45, 4 11
Prezident Blaník Negativ s.r.o. Marek Najbrt 18,5 5
Benzína Dehtov OPEN FIELD PICTURES Vladimír Michálek 27,84 10,5
Mars Nyasa Films Production s.r.o. Benjamin Tuček 7,88 1

Zdroj: Státní fond kinematografie