Intimní album amerického rapera Jay-Z vyprávějící o lásce, životě a zlomech ve společnosti se ocitlo v čele tabulky nominací na hudební ceny Grammy. Uspět může v osmi kategoriích.

Letošní seznam nominovaných je překvapivý tím, v kolika hlavních kategoriích zcela opominul ženy. Nedostalo se třeba na zpěvačku Katy Perry.

Jay-Zho album nazvané 4:44 je nominované na album roku, tedy jednu ze tří nejdůležitějších Grammy. Titulní píseň a song zvaný The Story of O.J. pak mohou uspět v kategoriích píseň roku a nahrávka roku.

V kategorii nejlepšího alba v žánru R&B bude Jay-Z soupeřit s nahrávkou 24K Magic od zpěváka Bruna Marse, deskou Melodrama novozélandské popové zpěvačky Lorde, titulem Damn od Kendricka Lamara a albem Awaken, My Love! od hiphopera Childish Gambina.

Kendrick Lamar dohromady získal sedm nominací, Bruno Mars jich má šest a Childish Gambino, což je alter ego herce Donalda Glovera, může uspět v pěti kategoriích.

Tři nominace včetně těch v kategorii nahrávka roku a píseň roku může proměnit song Despacito, hit portorikánských zpěváků Luise Fonsiho a Daddyho Yankeeho. Nominovaná je ta verze skladby, v níž jako host účinkuje Justin Bieber.

V kategorii nejlepší píseň, která je oceněním textařů, boj svedou skladby 4:44 v podání Jay-Zho, hit Bruna Marse zvaný That's What I Like či skladba rapera Logica s názvem 1-800-273-8255. Ta je míněná jako prevence proti sebevraždám, neboť její název se shoduje s americkou linkou pomoci lidem, kteří si chtějí vzít život.

Jubilejní šedesáté udílení cen Grammy, jež budou rozděleny v osmdesáti kategoriích, se uskuteční 28. ledna v newyorské Madison Square Garden.

Národní akademie hudebního umění a věd, kterou tvoří profesionálové z oboru a jež ceny organizuje, vybírala z nahrávek vydaných mezi říjnem 2016 a zářím 2017.

Z žen letos nejvíc nominací na Grammy získala zpěvačka SZA spojovaná s žánrem R&B, může uspět v pěti kategoriích včetně objevu roku. O toto ocenění budou dále soupeřit zpěvačky Julia Michaelsová, Alessia Cara, písničkář Khalid a raper Lil Uzi Vert.

Do boje o Grammy se nezapojí Taylor Swiftová, jejíž nové album Reputation vyšlo teprve v listopadu. Přesto má pěvkyně dvě nominace – jednu za píseň Better Man, kterou napsala pro country skupinu Little Big Town.

Nejvýrazněji na seznamu nominovaných chybí kanadský hiphoper Drake, jehož album zvané More Life v březnu uspělo v rádiích, prodeji i na streamovacích platformách.

Britský hitmaker Ed Sheeran, jehož deska Divide ovládla celosvětové žebříčky prodejnosti, získal dvě nominace v popových kategoriích.

Zpěvačky Lady Gaga a Kesha mají každá po dvou nominacích – obě ve stejných kategoriích jako Sheeran.

Ani letos svou první Grammy nezíská popová hvězda Katy Perry. Přestože vydala album Witness, neobdržela jedinou nominaci.

Absence některých zpěvaček na seznamu nominovaných ostře kontrastuje s tím, kolik hudebnic se o ceny ucházelo vloni. Tehdy nejvíc nominací získaly Američanka Beyoncé a anglická zpěvačka Adele. Ani jedna však letos novou hudbu nevydala.