Úspěch československého pavilonu na Světové výstavě Expo 1967 v kanadském Montréalu připomíná Moravská galerie v Brně. Výstava je nazvaná Automat na výstavu. Československý pavilon na Expu 67 v Montréalu ukazuje část originálních exponátů, fotodokumentaci a také modely a plány. Potrvá do 18. března 2018.
Expo 67 v Montréalu se odehrálo před půlstoletím a dochovalo se z něho málo hmotných exponátů, proto výstavní koncepce kombinuje vizuální a uměleckohistorickou část.
Úvodní "black box" nechá diváky zažít estetický účinek analogové audiovize nazývané Diapolyekran, jejímž autorem byl Emil Radok. Patřila v československém pavilonu mezi nejprogresivnější exponáty a dodnes je ceněna i v mezinárodním měřítku.
Na světelných stolech se představuje fotografická dokumentace zachycující výstaviště i dobovou expozici. Výstavu tvoří také skici či modely k nedochovaným výtvarným dílům a expozici doplňuje zvuková intervence architekta výstavy a umělce Pavla Sterce.
Nechybějí ani nákresy ke stavbě pavilonu navrženého architekty Miroslavem Řepou a Vladimírem Pýchou a snímky dokumentující jeho současný stav.
"Bylo několik nápadů, co s pavilonem po skončení Expa. Buď že se vrátí k nám, což by bylo technicky a finančně neúnosné, nebo že zůstane na místě. Nakonec byl za symbolickou částku prodán do nejvýchodnějšího cípu Kanady. Vypátrala to Terezie Nekvindová, když psala o 'Montréalu' dizertaci," říká o své kolegyni, s níž brněnskou výstavu připravila, kurátorka Daniela Kramerová.
Někdejší československý pavilon tak stojí v městečku Gander na ostrově Newfoundland a slouží jako komunitní centrum. "V části, kde původně byla restaurace, je nyní bazén," dodává Kramerová, podle které se zachovala i část sochařského parku před pavilonem.
Umístění pavilónu do města Gander není náhodná. Ještě během konání Expa projevili zástupci Ganderu o odkoupení stavby zájem, ale československá strana to nejprve odmítla. Pak ale došlo právě poblíž Ganderu k leteckému neštěstí, při němž se zřítilo letadlo Československých aerolinií. Zahynulo 37 lidí.
Jako výraz poděkování místním občanům, kteří se intenzivně angažovali v záchranných pracích a v dobrovolném dárcovství krve, českoslovenští zástupci své původní stanovisko změnili a pavilon poslali na Newfoundland.
Název brněnské výstavy Automat na výstavu odkazuje k největší atrakci československého pavilonu, kterou byl Kinoautomat. První interaktivní film nazvaný Člověk a jeho dům, jejž vytvořil režisér Radúz Činčera a v němž hlavní roli hrál Miroslav Horníček, vzbudil obrovský zájem diváků, kterých do pavilonu přišlo přes pět milionů.
Expo 1967 v Montréalu je dosud nejúspěšnějším v historii světových výstav. Navštívilo je 50 milionů lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist