Román amerického spisovatele Christophera Buckleyho a stejnojmenný film Děkujeme, že kouříte režiséra Jasona Reitmana se staly inspirací režiséru Jiřímu Antonínovi Trnkovi a dramaturgyni Dagmar Haladové. Satirická komedie z devadesátých let, která v jejich podání dostala název Děkujeme, že zde kouříte, bude mít v Činoherním studiu v Ústí nad Labem premiéru 9. prosince. Trnka a Haladová do ní obsadili kompletní herecký tým divadla. 

Haladová pracovala s originálním anglickým textem a pro uvedení titulu na jevišti Činoherního studia získala souhlas přímo od amerických majitelů práv. 

„Velmi dobře rozumím tomu, o čem pan Buckley tuto věc psal. Byť ani já si o tabákovém průmyslu nedělám žádné iluze, chápu na druhou stranu, že některé věci si ve svém životě musím rozhodnout sám, aby to rozhodnutí mělo skutečný smysl a význam,“ říká režisér Jiří A. Trnka.

Režisér inscenace, jenž se v "Činoheráku" poprvé uvedl nastudováním gangsterky Pan Bílý, Zrzka a ti druzí na začátku loňské divadelní sezony, obsadil do hlavní role mocného lobbisty amerického tabákového průmyslu Nicholase Naylora herce a uměleckého šéfa divadla Jana Plouhara.

V dalších rolích se objeví například Kryštof Rímský jako senátor Finistirre, Anna Kratochvílová, která hraje dceru Nicholase Naylora, a jako speciální host Josef Kadeřábek v ikonické roli umírajícího Marlboro Mana.

Trnka se spoléhá i na dvojici hostujících hereček – Barboru Milotovou a Irenu Kristekovou, které budou alternovat roli Polly Bailey, tiskové mluvčí Svazu na ochranu tradičních amerických lihovarů. 

Nejbližší reprízy jsou plánované na 11. a 14. prosince.