Rocková skupina Pearl Jam z amerického Seattlu vystoupí 1. července 2018 v pražské O2 areně. Kapela, která bývá spojována s žánrem grunge a jež za svoji kariéru prodala přes 85 milionů alb, se v české metropoli naposledy představila v roce 2012.

Předprodej vstupenek na pražské vystoupení v cenách od 1990 do 2390 korun bude zahájen příští pátek 8. prosince, uvedl Petr Novák z pořadatelské agentury Live Nation.

"Kritikou uznávaní i komerčně úspěšní Pearl Jam působí na hudební scéně 27 let. Letos byli uvedeni do Rokenrolové síně slávy," připomněl Novák.

Pearl Jam zahájí čtrnáctidenní evropské turné v červnu 2018 koncertem v Amsterdamu a zakončí ho v červenci téhož roku v Lisabonu.

Do Česka přijedou již popáté, poprvé se v tuzemsku představili roku 1996 na turné k desce No Code.

Jejich poslední koncert v červenci 2012 vidělo odhadem 13 tisíc lidí. Frontman skupiny Eddie Vedder působil uvolněně, v průběhu večera popíjel víno přímo z lahve a při sólech svých spoluhráčů si na okraji pódia dopřál i cigaretu. S lidmi mimo jiné žertoval na téma stropní konstrukce O2 areny, kterou s úsměvem označil za "boží oko".

V hledišti bylo už podle vlajek v publiku mnoho cizinců včetně posluchačů z Polska či Slovenska. Zazněly písně jako Jeremy, Given To Fly, Got Some či Just Breathe a frontman Vedder i kytarista Mike McCready předvedli sóla hraná poslepu s elektrickou kytarou za hlavou.

Koncert končil deset minut před půlnocí a nadšené publikum odcházelo "s blaženým pocitem, že muzikanti by pro ně i vykrváceli, kdyby to bylo potřeba", napsaly v recenzi tehdejšího vystoupení Hospodářské noviny.

Pearl Jam před dvěma měsíci vydali záznam koncertu a filmový dokument Let's Play Two, který připomíná jejich vystoupení na stadionu Wrigley Field v americkém Chicagu.

Zdejšímu týmu se po 108 letech podařilo dosáhnout na vítězství ve Světové sérii, tedy finále play-off americké baseballové ligy.

Světy baseballu a rockové hudby se v dokumentu prolínají mimo jiné prostřednictvím frontmana Pearl Jam Eddieho Veddera, rodáka z chicagského předměstí, a tudíž dlouholetého fanouška týmu Cubs.

Pearl Jam jsou považováni za jednu z nejpopulárnějších rockových kapel devadesátých let.

Jejich debutová deska Ten vyšla v roce 1991 a bývá řazena do nekompromisního stylu zvaného grunge podobně jako formace Nirvana, Soundgarden nebo Alice in Chains.

Z původní grungeové vlny, jejíž protagonisté často žili divokým způsobem života, patří Pearl Jam k těm málo, jež svou slávu dokázali "přežít".

Úspěch formace stojí z velké části na výkonech Eddieho Veddera. Talentovaný chlapec kdysi zběhl z vysoké školy, pracoval u pohřební služby, jako pumpař či hlídač v hotelu, než se začal věnovat zpěvu.

Skupina nyní vystupuje v sestavě Jeff Ament (basová kytara), Eddie Vedder (zpěv, kytara), dvojice kytaristů Stone Gossard a Mike McCready a také Matt Cameron na bicí.