Akustiku nového koncertního sálu v Brně pravděpodobně navrhne společnost Nagata. Tým, který dále tvoří polské Konior Studio a brněnští Architekti Hrůša & spol., tento týden doporučila odborná komise.

Vítěz soutěže má dodat projektovou dokumentaci pro nadzemní část takzvaného Janáčkova kulturního centra, uvedla Kateřina Konečná z Filharmonie Brno.

Do soutěžního kola se kvalifikovaly dva týmy. Druhý tým komise vyloučila pro nesplnění podmínek požadovaných zákonem o zadávání veřejných zakázek. Podle dříve zveřejněných informací byla základem druhého uskupení globálně působící, původně britská společnost Arup.

Nyní běží patnáctidenní lhůta na podání odvolání, poté město může uzavřít smlouvu s vítězným týmem.

"Prvním úkolem projektantů bude provázání podzemní a nadzemní části stavby. Dělníci nyní ukončují první etapu, tedy podzemní garáže, kterou mají předat v lednu příštího roku," uvedl náměstek primátora Matěj Hollan za hnutí Žít Brno.

Společnost Nagata Acoustic od roku 1971 navrhla bezmála 60 koncertních sálů po celém světě. V kvalifikačním kole se prokázala nejnovějšími stavbami z Paříže, Šanghaje a Katovic. Je známá také díky budově Labské filharmonie v Hamburku.

Dalším členem týmu je architekt Tomasz Konior, který se společností Nagata navrhl sál v Katovicích. Trojici doplňuje brněnský architekt Petr Hrůša se svým studiem. Zajistí autorizace a kvalifikace, které vyžaduje český právní řád.

Výběrové řízení na projekční tým město vypsalo loni v srpnu. "Tým navrhne podobu koncertního sálu – jeho tvar, odhlučnění, umístění varhan, materiály a podobně. Tedy srdce celého koncertního domu," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nový koncertní sál se má otevřít v sezoně 2020/2021. Bude mít kapacitu přes 1200 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj 100 miliony korun.

Brněnský náměstek primátora Hollan v říjnu na svém Facebooku veřejně kritizoval končícího ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL za to, že kofinancování ve výši 600 milionů korun slíbil, avšak nepředložil na vládě. "Nebojte se, realizace Janáčkova kulturního centra tím není ohrožena, zvládneme to i tak, ale je to neskutečně farizejské jednání," uvedl Hollan.