Německé veřejnoprávní stanice upustily od záměru vysílat příští rok koncerty Rogera Waterse, někdejšího frontmana skupiny Pink Floyd. Odvolaly se na údajná obvinění Waterse z antisemitismu.
Hudebník byl v letech 1965 až 1985 součástí jedné z nejoceňovanějších a komerčně nejúspěšnějších rockových skupin všech dob Pink Floyd, posléze se vydal na sólovou dráhu.
Dnes je mimo jiné zastáncem Palestinci řízeného Hnutí pro Bojkot, stažení investic a sankce, celosvětově známého pod zkratkou BDS. Hnutí kritizuje Izrael za okupaci území, na nichž by Palestinci chtěli mít samostatný stát, a mimo jiné vyzývá světové umělce k tomu, aby v Izraeli nekoncertovali.
Nedávno například Waters a další stoupenec hnutí Brian Eno kritizovali Nicka Cavea za to, že odehrál dva koncerty v Tel Avivu. Do sporu se Waters dostal také s členy skupiny Radiohead, kteří v Izraeli letos koncertovali.
Právě kvůli Watersově angažmá v tomto hnutí nyní pět státních televizí a rozhlasových stanic německé národní sítě ARD oznámilo, že nebudou přenášet koncerty čtyřiasedmdesátiletého zpěváka v Berlíně a Kolíně nad Rýnem, které se uskuteční příští léto.
Rozhodly se tak "v reakci na obvinění Waterse z antisemitismu", jak uvedla berlínská a brandenburská pobočka veřejnoprávního rozhlasu RBB, který je součástí sítě ARD.
RBB prý tímto způsobem chtěl vyslat vzkaz dalším umělcům, kteří se odvolávají na hnutí BDS a kvůli tomu odmítají koncertovat v Izraeli.
Waters hnutí podporuje od roku 2011, opakovaně ale odmítá ztotožňovat kritiku Izraele s antisemitismem.
"To, že zaujímáme pevné stanovisko, je důležitým signálem od RBB směrem k židovským komunitám v Berlíně a Brandenburku," uvedla ředitelka rádia Patricia Schlesingerová.
"Rychlá a rozhodná reakce stanic je důležitým signálem o tom, že zuřivě antisemitské postoje vůči Izraeli do Německa nepatří," uvedl Josef Schuster, prezident Ústřední židovské rady v Německu.
Ředitel Watersova koncertního turné Marek Lieberberg uvedl, že němečtí Židé se právem obávají "zjevně viditelného a rostoucího antisemitismu" v Německu, který byl k vidění při nedávných tamních volbách. Lieberberg tím patrně narážel na úspěch extrémní pravice.
Zato rozhodnutí německých rádií a televizí Lieberberg označuje za "naprosto směšné".
Lieberberg, který se sám narodil potomkům přeživších holokaustu, řekl deníku Mannheimer Morgen, že byť sám hnutí BDS nepodporuje, odděluje své osobní názory od práce. "Nemohu a nechci Watersovi upírat právo na jeho svobodný názor," řekl.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho pravicová vláda se dlouhodobě vymezují proti nařčením hnutí BDS, která označují za antisemitská. Podle nich se hnutí snaží zničit legitimitu Izraele.
Hnutí BDS vzniklo roku 2005 jako nenásilná kampaň, jež má za cíl donutit Izrael k dodržování mezinárodního práva a ukončit okupaci území, která získal v takzvané šestidenní válce z roku 1967.
Přestože ekonomický dopad hnutí je diskutabilní, v posledních letech se názory BDS čím dál více prosazují ve veřejném prostoru.
Německo se dlouhodobě snaží distancovat od hrůz, které vůči Židům spáchalo během holokaustu. Dnes země patří k nejbližším spojencům Izraele.
Roger Waters v Německu vystoupí příští rok během svého koncertního turné, v jehož rámci dvakrát navštíví také Česko. Koncerty chystané na 27. a 28. dubna v pražské O2 areně pořádá česká pobočka agentury Live Nation.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist