Americký rozhlasový moderátor Garrison Keillor, autor dlouho vysílané variety show zvané A Prairie Home Companion, byl propuštěn kvůli nařčení z nevhodného chování. Oznámilo to veřejnoprávní rádio amerického státu Minnesota.
"Minnesota Public Radio ukončilo smlouvu s Garrisonem Keillorem a jeho soukromými mediálními firmami poté, co se dozvědělo o nařčeních z jeho nevhodného chování vůči osobě, s níž pracoval," uvedla mluvčí rádia bez dalších podrobností.
Deníku Minneapolis Star Tribune prý moderátor daný incident popsal v e-mailu. Jeho prohřešek spočíval v tom, že ženě položil ruku na odhalená záda.
"Vyprávěla mi o tom, jak je nešťastná. Chtěl jsem ji poplácat po ramenou, ale měla rozhalenou košili a má ruka sjela zhruba o patnáct centimetrů. Žena ucukla. Já jsem se omluvil," popsal Keillor v e-mailu.
"Později jsem se jí omluvil ještě písemně a ona odvětila, že mi již prominula a ať se tím nezabývám. Přátelili jsme se. Až do chvíle, než se mi ozval její právník," popsal.
Keillor se ze všech tvůrců svého rozhlasového pořadu označil za "člověka, který nejméně vyžaduje fyzický kontakt", jak uvedl.
"Kdybych chtěl dolar od každé ženy, která mě poprosila o selfie, objala mě a její ruka trochu sjela, měl bych minimálně sto dolarů," dodal.
"Byl jsem vyhozen kvůli příběhu, který je myslím zajímavější a komplikovanější, než jak byl podán. Jako ostatně většina příběhů. Je v tom jistá poetická ironie, být vyhozen z vysílání kvůli příběhu poté, co jsem jich sám tolik vyprávěl, ale je mi pětasedmdesát let a nechci se o tom handrkovat. A nemohu ohrozit skvělou organizaci, pro kterou jsem tvrdě pracoval od roku 1969," uvedl Keillor.
Read Garrison Keillor's full email to the Star Tribune regarding his firing by MPR: https://t.co/f1odJbdGv3 pic.twitter.com/OYxJzrzGS2
— Star Tribune (@StarTribune) November 29, 2017
Pětasedmdesátiletý Keillor je další známou americkou osobností, která v uplynulých týdnech přišla o zaměstnání kvůli nařčením z nevhodného chování.
Televize NBC ve středu oznámila, že propustila moderátora své ranní televizní show zvané Today Matta Lauera, jehož z nevhodného chování obviňila kolegyně.
Garrison Keillor je znám jako tvůrce pořadu A Prairie Home Companion, jenž zahrnoval hudební i divadelní výstupy, projevy na aktuální témata a vlídné komediální skeče.
"S jeho hlasem vyrůstaly miliony Američanů. Vyprávěl zvláštní, legrační, typické příběhy z malých amerických měst, které v průběhu čtyř dekád změnily americký veřejnoprávní rozhlas," konstatoval britský list Guardian.
Keillor pořad moderoval v letech 1974 až 2016, v jeho jednotlivých částech zpíval, žertoval a na konci měl vždy monolog o svém fiktivním rodném městečku v Minnesotě zvaném Lake Wobegon, kde "jsou všechny ženy silné, všichni muži hezcí a všechny děti nadprůměrné".
Hosty Keillerova pořadu byli slavní američtí hudebníci – písničkáři Emmylou Harrisová, Chet Atkins, Gillian Welchová, kytaristé Taj Mahal a Bonnie Raittová, zpěvák country Willie Nelson či kapela Wilco.
Diváci v zahraničí se více o Keillorově pořadu dozvěděli například prostřednictvím stejnojmenného filmu režiséra Roberta Altmana, v Česku vysílaného pod názvem Zítra nehrajeme!.
Keillor se svým pořadem také sjezdil Ameriku a v místních divadlech natáčel jednotlivé epizody s tamním publikem, které s ním zpívalo šlágry či třeba americkou hymnu, dodal Guardian.
Vloni Keillor odešel do důchodu a svůj pořad předal hráči na mandolínu a písničkáři Chrisi Thilemu.
O incidentu s údajným obtěžováním se prý rádio dozvědělo minulý měsíc a najalo si externí právní kancelář, aby jej nezávisle vyšetřila.
"Oceňujeme všechen Garrisonův přínos, přesto věříme, že jsme se rozhodli správně," uvedl prezident stanice Jon McTaggart, podle nějž rádio nemohlo jednat jinak, neboť by "ztratilo důvěru svých posluchačů, zaměstnanců i sponzorů".
Americký deník Washington Post napsal, že Minnesotský veřejnoprávní rozhlas se nyní snaží vyvolat zdání, jako by Garrison Keillor součástí svého pořadu nikdy nebyl. A Prairie Home Companion se tak přejmenuje a stanice přestane vysílat starší epizody stejně jako Keillerova krátká básnická a historická zamyšlení zvaná The Writer’s Almanac.
Britský deník Guardian připomíná, že Keillor byl pevnou součástí americké kultury. Napsal přes tucet knih včetně románů, básnických sbírek či esejů a zmínky o něm se objevily v seriálech Simpsonovi, Griffinovi či Saturday Night Live.
Garrison Keillor: the downfall of a beloved figure accused of misconduct https://t.co/iwBVX3GT40
— The Guardian (@guardian) November 30, 2017
Keillor začátkem tohoto týdne napsal článek do rubriky komentářů listu The Washington Post, kde se zastal amerického demokratického senátora Ala Frankena z Minnesoty. Ten se omluvil poté, co jej několik žen nařklo z osahávání.
"Je to čirá absurdita a ohavnost, která povede k umrtvení společenského kódu," konstatoval Keillor k celé kampani známé pod hashtagem #MeToo.
Právě kvůli incidentu již do deníku Washington Post nebude Garrison Keillor moci nadále přispívat – když článek o senátorovi Al Frankenovi psal, neoznámil redakci, že je sám z podobného nařčení vyšetřován.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist