Multiinstrumentalista, skladatel a textař Jan Spálený, který toto pondělí 4. prosince oslaví pětasedmdesátiny, k výročí nepřipravuje žádné speciální koncerty.

Originální bluesman o své narozeniny vyrazí s manželkou na výlet do hor. Za dostatečnou oslavu půlkulatin považuje to, že se mu daří obklopovat se dobrými lidmi, jak říká.

"Mám skvělou ženu, motivované syny, hraju se senzačními muzikanty, mám vstřícné publikum, spolehlivé přátele mezi aviatiky a pevnou vazbu k Českému rozhlasu. To všechno samo o sobě je pořádná oslava, vlastně permanentní mejdan," tvrdí Spálený.

Bratr známého popového zpěváka Petra Spáleného má stále plný koncertní kalendář. V pátek vystupoval na slavnostním koncertě v Bystřici u Benešova, věnovaném 120. výročí narození legendárního akrobatického letce Františka Malkovského.

"Ještě nikdy jsem nezažil, aby se kombinoval umělecký koncert s technickou přednáškou, bylo to senzační," pochvaloval si Spálený, majitel několika desítek létajících modelů, který se leteckému modelářství věnuje od 50. let minulého století.

Pianista, trumpetista a zpěvák Spálený loni se svým triem vydal nahrávku Terčino milé údolí, která vznikla na tvrzi Cuknštejn ležící v Terčině údolí u Nových Hradů v jižních Čechách. Vzhledem ke svému věku ji označil za svoji poslední živou desku.

Otázku případné budoucí studiové nahrávky tehdy Spálený nechal otevřenou. "Živě budu hrát, dokud unesu trumpetu, piano už neunesu teď. Případnou studiovou nahrávku udělám v momentě, kdy mě napadne něco, co bude lepší než to ostatní. Ale Terčino milé údolí je vzhledem k mému věku rozloučení s živým nahráváním," sdělil tehdy.

Tímto albem Spálený navázal na předchozí live nahrávku Panenko skákavá, jež vznikla roku 2012 v mariánském poutním kostele ve Skokách.

Spálený má k místu vzniku nové nahrávky Terčino milé údolí osobní vztah. Se svým o dva roky mladším bratrem zpěvákem Petrem Spáleným zde roku 1946 trávili léto na statku u Nových Hradů zároveň s otcem, který se vrátil z Brity osvobozeného lágru Bergen-Belsen.

V současné době Jan Spálený plánuje studiové album se svou kapelou ASPM. "Chystáme studiovou záležitost, ale zatím bych se k tomu nerad vyjadřoval, ještě nemá finální tvar. Nic nás nehoní, jenom smrt," prohlásil.

Do konce roku Spálený odehraje ještě několik koncertů. Naposledy v tomto roce zahraje 28. prosince v pražské Balbínce.

Jan Spálený vystudoval Pražskou konzervatoř jako tubista a od roku 1984 hrál se skupinou ASPM (Amatérské sdružení profesionálních muzikantů), kterou založil spolu s Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Mediálně známější bylo jeho působení v Apollobeatu na konci 60. let s bratrem Petrem.

Své první sólové album Edison vydal v roce 1978. V Českém rozhlase pracoval jako hudební dramaturg a moderátor.