V posledním filmu, kde ji ztvárnila herečka Carrie Fisherová, se hrdinka galaktické ságy Hvězdné války princezna Leia ocitá v předních liniích.

Příští čtvrtek také česká kina začnou promítat v pořadí osmou, temnou epizodu Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů. Carrie Fisherová do ní všechny své scény stihla natočit krátce předtím, než vloni v prosinci zemřela na infarkt.

"Je nenahraditelná," tvrdí Mark Hamill, který v Hvězdných válkách hraje Luka Skywalkera. "Star Wars vypráví o velkých vítězstvích a velkých tragédiích. Nenapadá mě větší tragédie než ztráta naší Leiy," dodává.

Scenárista a režisér filmu Rian Johnson říká, že Lein přiběh po smrti herečky nezměnil. Bude teprve na režisérovi nadcházející deváté epizody J. J. Abramsovi, jak uzavře osud statečné princezny, která se prvně objevila již roku 1977 ve vůbec prvních Hvězdných válkách.

"Film Poslední z Jediů jsme nezamýšleli jako její rozloučení," říká Johnson. "Přesto myslím, že jsou v něm scény, které pro fanoušky budou hodně znamenat. Uvidíte Leiu, jak jste ji dosud neviděli," slibuje režisér.

Fakt, že jde o poslední film s Carrie Fisherovou, může ještě zvýšit už tak nevídaný komerční potenciál nových Star Wars.

Osmé epizodě ságy, kterou nyní vlastní společnost Walt Disney Company, filmový server BoxOffice.com předvídá tržby za první víkend ve výši 185 až 215 milionů dolarů. To by znamenalo jeden z nejúspěšnějších debutů v historii kinematografie.

Režisér i štáb zatím o tom, co přesně se ve filmu odehrává, spíš mlží. John Boyega, který ztvárnil zběhlého vojáka Prvního řádu Finna, uvedl, že v osmé epizodě generálka Leia velí vojskům Odboje v klíčovém bodě války proti Prvnímu řádu.

"Odboj je pod tlakem a je na generálce Leie, aby některé věci rozhodla," říká Boyega. "Ta role vyžaduje výkon opravdu od srdce, a Carrie Fisherová jí přesně to dala," dodává.

Oscar Isaac, jenž ztvárnil pilota Odboje Poea Damerona, spatřuje podobnosti mezi životem Fisherové a její postavou. "Leia chápe, že tu nebude navždy, že musí někomu předat otěže," popisuje Isaac. "Chce předat co nejvíc své moudrosti, než bude pozdě. Odboj je v nouzi a situace je vážná," naznačuje herec, co čekat od osmé epizody.

Podle Marka Hamilla by Carrie Fisherová nechtěla, aby fanoušci osmou epizodu Hvězdných válek sledovali s lítostí. "Znal jsem ji dost dobře na to, abych si tím byl jistý. Chtěla by, abychom se smáli a dokonce si z ní dělali legraci," říká Hamill.

"Byla neuctivá, cyniká, hořce vtipná, sžíravá a tak vůbec. Ale vždy s ní byla legrace," dodává herec.

Jak doplňuje agentura AFP, v nových Hvězdných válkách ale Carrie Fisherová není jedinou výraznou ženskou postavou.

"V tom filmu uvidíte spoustu žen, které nejsou ani velké, ani silné jen proto, že by se chovaly jako muži. Jdou si svou cestou," tvrdí devětatřicetiletá herečka Gwendoline Christieová, jež také v osmé epizodě hraje pod přilbou schovanou kapitánku Phasmu z Prvního řádu.

Christieová dodává, že postavy, které do světa Star Wars před dvěma roky uvedla sedmá epizoda, se v novém dílu dál rozvíjejí.

Výraznou roli má v nové epizodě opět pětadvacetiletá Daisy Ridleyová coby hrdinka Rey.

Na představení filmu koncem minulého týdne vyprávěla, jak v Londýně vyrůstala v liberální rodině, kde sexismus rozhodně nebylo téma. I proto prý Ridleyovou překvapilo, jak velkého ohlasu se jí dostalo za roli ojedinělé akční hrdinky Rey v sedmé epizodě.

"Když jsem tu roli dostala, věděla jsem, že jde o hodně. Ale ani v nejmenším mě nenapadlo, jak silná ta odezva bude," popsala Ridleyová.

Novou tváří v osmé epizodě bude osmadvacetiletá herečka Kelly Marie Tran, která hraje inženýrku Odboje jménem Rose Tico.

"Je to čest a velká zodpovědnost, dostat ve Star Wars výraznou ženskou roli," řekla herečka, přesvědčená, že všechny ženy účinkující v nových Hvězdých válkách dovedou muže "pořádně nakopat" a že všechny představitelky svým rolím daly maximum.

Film Star Wars: Poslední z Jediů byl natočen převážně na západním pobřeží Irska a ve studiích Pinewood poblíž Londýna.

Česká kina jej oficiálně uvedou příští čtvrtek, první projekce se ale uskuteční již ve středu večer.