Kanadský rocker Neil Young v pátek zprovoznil rozsáhlý on-line archiv, jenž obsahuje všechny nahrávky z půlstoletí jeho hudební dráhy.
Agentura AFP konstatuje, že jde o projekt, který mezi muzikanty Youngova postavení nemá obdoby.
Hudebník v archivu zdarma nabízí streamování všech svých alb spolu s texty písní, informacemi o zúčastněných muzikantech, obaly, doprovodnými videi či klipy nebo seznamy koncertů, které odehrál na turné.
Kromě toho archiv, dostupný na stránkách neilyoungarchives.com, zahrnuje zhruba deset dříve nevydaných alb.
Hudebník slíbil, že zde bude také v budoucnu zveřejňovat dodatečné materiály.
Young svůj archiv i nové studiové album pokřtil sólovým koncertem v rodném městě Omemee v kanadské provincii Ontario. Protože sál pojal jen 225 sedících posluchačů, ostatní mohli vystoupení sledovat skrze livestream.
O archivu Young mluví jako o obdobě toho, co například slavní literáti mívají na prestižních univerzitách. Webovou stránku prý vymýšlel několik let.
Do 30. června příštího roku je archiv zdarma přístupný po obyčejné registraci vyžadující jen e-mailovou adresu a heslo. Od 1. července 2018 začne Young od uživatelů vybírat "skromný poplatek", jak sdělil.
from the heart - thank you for welcoming me home x neil pic.twitter.com/Ip3wyDbRoX
— Neil Young (@Neilyoung) 2. prosince 2017
Agentura AFP připomíná, že Young přitom k dostupnosti hudby on-line nebyl vždy tak otevřený. Před několika lety vyvinul přenosné zařízení Pono, které si vysnil jako zvukově kvalitnější obdobu iPodů či MP3 přehrávačů.
Projekt však skončil neúspěšně, nedávno se přehrávače Pono přestaly prodávat.
Nejen kvůli Ponu tehdy Young zhruba na rok odstranil veškerou svou hudbu ze Spotify, Apple Music a dalších streamovacích platforem. Vadila mu především podprůměrná kvalita zvuku, která podle Younga snižuje standard celého hudebního průmyslu.
Na svém nynějším webovém archivu Young spolupracoval se singapurskou firmou OraStream. Soubory díky tomu obsahují zhruba dvacetkrát víc hudebních informací, než je běžné u formátu MP3.
Uživatelům s pomalým připojením k internetu přesto Young nabízí i komprimovanou verzi nahrávek.
Rozhraní webu, jemuž podle agentury AFP záleží víc na přesnosti a detailu než uživatelsky příjemném prostředí, připomíná starý přehrávač se spoustou knoflíků, složek, panelů a ovládacích prvků.
"Nezapomeňte si to užít a hlavně se tam neztraťte," dodal Young.
We developed this site, https://t.co/MC8UPBQnQc, to provide fans & music historians with access to all of my music and to my entire archives in one location. The site allows me to share with the world the material I’ve spent a lifetime creating and collecting. I hope you enjoy it pic.twitter.com/wavO2Pkef3
— Neil Young (@Neilyoung) 1. prosince 2017
Archivy sahají až do roku 1963 k Youngově vůbec první nahrávce, singlu The Sultan nahraném v kanadském městě Winnipegu. Nejnovějším příspěvkem je pak Youngovo zbrusu nové album The Visitor vydané teprve minulý pátek.
Jde o druhou nahrávku, kterou muzikant pořídil s kapelou Promise of the Real. Účinkuje zde mimo jiné Lukas Nelson, syn country legendy Willieho Nelsona.
Nové album obsahuje třeba píseň Already Great, která je narážkou na slogan současného amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA musí být opět velké. Young je toho názoru, že USA jsou dost velké již teď.
Young na desce dále zpívá o životním prostředí, které je jeho dlouholetým tématem.
"Velkej královskej kluk nevěří ve vědu / Jde proti pravdě velkejch peněz," zpívá Young ve skladbě Stand Tall, kde naráží na Trumpův opakovaně projevovaný odpor vůči teoriím o globálním oteplování.
Podle agentury AFP je The Visitor jednou z Youngových silnějších desek posledních let. Na většině alba znějí tvrdé rockové kytary, nechybí ale ani bluesová skladba Diggin' a Hole nebo kombinace rocku se smyčci v kompozici Children of Destiny.
Ve skladbě Change of Heart zřejmě hudebník odkazuje na Trumpův slib postavit zeď oddělující USA od Mexika.
"Nemá smysl používat nenávist / Ani jako cement, se kterým postavíte zeď a pak se za ni schováte," zpívá Young.
V písni When Bad Got Good pak písničkář převrací Trumpův výkřik z volební kampaně, kdy republikánský kandidát požadoval, aby byla jeho demokratická protivnice Hillary Clintonová zavřena do vězení.
"Zavřete jeho!" křičí na desce Neil Young.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist