Mezinárodní filmový festival v Berlíně příští rok začne světovou premiérou filmu Psí ostrov (Isle od Dogs).

Animovaný snímek vyprávějící o chlapci, který se vydává hledat svého ztraceného psa, natočil jeden z nejvýznamnějších současných amerických režisérů Wes Anderson, informovala agentura AP.

Film vyrobený technikou takzvané stop-motion animace bude na Berlinale, jak se festival jmenuje, poprvé promítnut 15. února. Do českých kin jej v červnu 2018 uvede distribuční společnost CinemArt.

V anglickojazyčné verzi animované postavy namluvili hollywoodští herci Edward Norton, Bill Murray, Scarlett Johanssonová či Tilda Swintonová.

Agentura AP doplňuje, že v osmašedesátileté historii Berlinale to bude poprvé, kdy festival zahájí animovaný snímek. Zato režisér Anderson už má k Berlínu vztah – ve zdejší soutěži uvedl čtyři své filmy včetně zatím posledního Grandhotelu Budapešť v roce 2014.

Od té doby Anderson na své novince pracoval čtyři roky. V jeho dosavadní kariéře je to nejdelší rozestup mezi dvěma filmy.

Anderson natáčí již přes dvacet let a za tu dobu si vyvinul jedinečnou filmovou poetiku. Často používá široké objektivy přezdívané rybí oko, nechává postavy odříkávat komické dialogy s kamennými výrazy ve tváři, odkazuje na popkulturu 60. či 70. let nebo stylizuje lokace i předměty před kamerou.

Často také využívá tytéž herce – například s Owenem Wilsonem režisér spolupracuje od 90. let.

Psí ostrov bude Andersonovým druhým animovaným filmem – poprvé režisér techniku stop-motion animace využil roku 2009 ve Fantastickém panu Lišákovi.

Znovu k ní sáhl před čtyřmi lety v Grandhotelu Budapešť, kde je stop-motion animací vytvořená technika honičky na lyžích.

"Na začátku posledního dějství je scéna, která přímo odkazuje na bondovskou honičku na lyžích ve filmu Ve službách Jejího Veličenstva. Postavili jsme kvůli ní dokonce i část bobové dráhy, akorát to celé bylo dělané animační technikou zvanou stop-motion s miniaturními loutkami," řekl Anderson v tehdejším rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Plakát k filmu Psí ostrov.

Plakát k filmu Psí ostrov. Repro: Fox Searchlight Pictures

Jeho nový film Psí ostrov se odehrává v Japonsku. Zlý starosta města Nagasaki se rozhodne vyřešit místní epidemii tím, že všechny psy uvězní na ostrov zvaný Ostrov odpadků.

Právě sem se zachránit svého mazlíčka vypravuje mladý hrdina snímku, dvanáctiletý Atari, jenž má stejné přijmení jako starosta města – Kobajaši.

Na ostrově se chlapec seznámí s pěticí psů, kteří již mají karentény dost a rádi by se vrátili zpět do civilizace.

Režisér, který v celém svém díle odkazuje na světovou kinematografii, uvedl, že film Psí ostrov zamýšlí částečně jako poctu japonskému režisérovi Akiru Kurosawovi, autorovi titulů Sedm samurajů nebo Rašomon.

Drobnou zpestřující roli v Psím ostrovu namluvila čtyřiaosmdesátiletá japonská hudebnice Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi z Beatles.

Soutěžní porotu příštího ročníku festivalu Berlinale povede německý režisér Tom Tykwer, z poslední doby autor nejdražšího německého seriálu všech dob Babylon Berlin, který v těchto dnech vysílá také česká HBO.

Festival v Berlíně potrvá do 25. února. Názvy dalších filmů ani jména jiných porotců soutěže zatím nejsou známy.