Na příštím ročníku hudebního festivalu Metronome, který se uskuteční opět na Výstavišti v pražských Holešovicích ve dnech 22. až 23. června, vystoupí legendární John Cale.

Velšský hudebník, jehož kariéra pokrývá půlstoletí od roku 1967, kdy debutoval jako člen kapely The Velvet Underground, přijede se svou současnou doprovodnou formací.

Na programu Cale bude mít skladby z celé své kariéry. "Tedy od písní The Velvet Undreground až po úplné novinky," upřesnila programová ředitelka festivalu Barbora Šubrtová.

Pětasedmdesátiletý držitel Řádu britského impéria je v Česku oblíbeným hostem. Koncertoval zde mnohokrát, buď sám, nebo s kapelou.

V roce 1994 se stal kmotrem pražského Divadla Archa, pro něž s japonským tanečníkem Minem Tanakou vytvořil originální otevírací ceremonii.

Před čtyřmi lety Cale v pražském Roxy představil desku Shifty Adventures in Nookie Wood, roku 2014 v Národním divadle zahrál při příležitosti vyhlášení Cen Paměti národa.

Na svých deskách po odchodu z The Velvet Underground prezentoval přímočaré rockové písně, stejně jako alternativní a experimentální tvorbu. Cale hrál s doprovodnými kapelami i sólově jen s klavírem nebo kytarou.

Inspiraci k nejnovějším nahrávkám sbírá mimo jiné na poli elektronické hudby a hip hopu.

"Mezi desítkami dalších prací je zajímavá Caleova 'stopa' ke dvěma hvězdám prvního ročníku Metronome Festivalu. V roce 1969 totiž produkoval debutové album kapely Stooges zpěváka Iggyho Popa a v Caleově kapele hrál v 70. letech český rodák Ivan Král. Cale mu to v roce 1995 oplatil skladatelskou a instrumentální spoluprací na Králově sólovém debutu Nostalgia," připomněla Šubrtová v narážce na dva dřívější hosty festivalu Metronome.

Cale je třetí ohlášenou zahraniční hvězdou této přehlídky. Již dříve pořadatelé pro příští ročník oznámili účinkování britského písničkáře Toma Odella a dýdžejského setu britských Faithless.

Domácí scénu budou reprezentovat Tata Bojs speciálním celovečerním programem k 30. výročí založení kapely, ve kterém jako hosté vystoupí také Zrní, Umakart a Midi Lidi.