Pražské Divadlo Ungelt příští sobotu 16. prosince uvede inscenaci amerického dramatika Willa Ena nazvanou Život podle Jonesových, která je pro tuto scénu přelomová.
Existenciální komedie uvede mladou a střední generaci hereckých osobností Vandu Hybnerovou, Lucii Štěpánkovou, Miroslava Táborského a Ladislava Hampla, režie se ujme Marek Němec.
"Poslední inscenace přivedly na jeviště postavy zralého věku a s tím i zralé interprety jako Hanu Maciuchovou, Reginu Rázlovou, Františka Němce nebo Janu Štěpánkovou. A teď nastupuje nová posádka. Další premiéru chystáme s Táňou Vilhelmovou a Jirkou Langmajerem," řekl šéf Ungeltu Milan Hein.
"Mladé herecké obsazení chystáme i na letní scéně. Je nezbytné se tímto směrem vydat, byl bych nerad, aby se mnou Ungelt skončil. Musíme myslet novou generací lidí nejen na jevišti, ale i těch, kteří přicházejí do našeho hlediště," dodal.
O nové představení v Divadle Ungelt je zájem. Do konce roku již nejsou vstupenky, téměř vyprodaný je předprodej na leden a únor.
"U nás hrajeme, dokud chodí divák. Každou hru u nás uvádíme tak dlouho, dokud je o ní přirozený zájem. Běžně hrajeme tři až čtyři stovky představení v Ungeltu i na zájezdech," uvedl Hein.
První hra Willa Ena uvedená na českém jevišti má jednoduchou expozici – manželé Bob a Jennifer Jonesovi se setkávají se svými novými sousedy Johnem a Pony Jonesovými.
Postupně vyjde najevo, že mají víc společného než jen běžné příjmení. Jejich vztahy se začnou navzájem proplétat ve stínu vážné, nevyléčitelné choroby.
Autor hry Eno z depresivního námětu dokázal vykřesat i humor.
Podle režiséra Němce hra pojednává o tom, jak se člověk může připravit na odchod z tohoto světa. "Je křehká, není mentorská. Všichni můžeme být Jonesovi," podotkl k inscenaci Němec.
Vanda Hybnerová v roli Jennifer se v Ungeltu představí poprvé. Spousta vět z této hry se jí prý promítla do života. "Je to téma, se kterým se každý musí vyrovnat. Jennifer je jiná než já, těžko se mi k ní hledá cesta," prohlásila.
Knižní podobu hry Život podle Jonesových předloni v překladu Pavla Dominika vydalo nakladatelství Pistorius a Olšanská v edici Divadlo.
Americký dramatik Will Eno se narodil a vyrůstal v Massachusetts. Po nedokončeném studiu na tamní univerzitě v Amherstu přesídlil do newyorského Brooklynu, kde žije a pracuje dodnes.
Psaní divadelních her se věnuje krátce, ale stačil si již získat pověst jednoho z nejvýraznějších autorů své generace a jeho kritikou oceňovaná dramata se v posledních letech objevují v repertoáru divadel na celém světě.
K těm nejznámějším patří monodrama Thom Pain (podle ničeho), soubor pěti jednoaktovek Ach, lidství a jiné výkřiky, sladkohořká sonda do života maloměsta Middletown, dramatická komedie Název a skutek a provokativní rodinné drama Otevřený dům.
"Člověk" je mrtev - ať žije člověk! - čtěte ZDE
Maryša v Národním divadle chytne za srdce, její životní prostor se postupně zmenšuje - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist