Český spisovatel Jaroslav Rudiš letos dostane prestižní německou Cenu literárních domů. Ocenění, které je spojené s odměnou 15 000 eur (380 000 korun), převezme 15. března na lipském knižním veletrhu. Oznámili to pořadatelé, kteří ocenili mimo jiné Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách.

"Jaroslav Rudiš s ironií a jemným citem pro každodenní starosti lidí vykresluje ve svých textech společnost pomocí svérázných postav, které jsou často oběťmi tragikomických událostí," uvedli pořadatelé na adresu autora Nebe pod Berlínem, Grandhotelu nebo Národní třídy. "A tak jsou jeho knihy cool, vtipné, kritické, politické, poetické... krátce: literární rokenrol."

Pětačtyřicetiletý spisovatel, scenárista a dramatik cenu považuje za nejvýznamnější, jakou kdy dostal. "Těší mě, že mám v Německu a v Rakousku čtenáře. Myslím, že česká literatura nebo česká kultura se potřebují dostat ven z té země," řekl ve středu Rudiš, který žije střídavě v Německu a v Česku.

"Pro mě je důležitá ta přirozenost přecházení z češtiny do němčiny a zase zpátky, návrat k určité dvojjazyčnosti, která třeba v Česku a českých zemích byla před sto lety normální a trochu se vytratila," poznamenal. "Já jsem strašně rád, že se v obou těch jazycích pohybuji, že jsem v nich doma," uvedl také spisovatel, který se podílel i na komiksové trilogii a filmu Alois Nebel a s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) založil skupinu Kafka Band.

Cena literárních domů, které podporují literaturu, pořádají čtení nebo výstavy a vedle Německa působí i v Rakousku a ve Švýcarsku, podle Rudiše patří právě i jeho kolegům. "Těší mě, že to není cena jen pro mě, ale i pro mé spolupracovníky," zdůraznil ve středu.

V Turnově narozený autor, kterého na jaře čeká série autorských čtení v německy mluvících zemích, v minulosti získal třeba Cenu Jiřího Ortena nebo čtenářskou cenu Magnesia Litera.