V Paříži byly ve středu oznámeny nominace na letošní francouzské filmové ceny César. Vévodí jim drama 120 BPM režiséra Robina Campilloa o aktivistech bojujících proti šíření AIDS a snímek z první světové války Na shledanou tam nahoře režiséra Alberta Dupontela.

Oba filmy mají shodně 13 nominací. S deseti nominacemi jim bude konkurovat především komedie Dokud nás svatba nerozdělí, píše francouzský tisk.

Trofeje udělí francouzská filmová akademie na slavnostním ceremoniálu v Paříži 2. března. Novou cenu publika obdrží na 43. ročníku Césarů film, který dosáhne největší návštěvnosti v kinech. Cena byla vytvořena po kritice, že akademie se ve svém výběru příliš vzdaluje vkusu publika.

Snímek 120 BPM byl oceněn již na festivalu v Cannes a loni na podzim se ocitl v užší nominaci na cenu LUX, kterou uděluje Evropský parlament. Na Césarech bude bojovat například v kategoriích nejlepší film, režisér, scénář a herec ve vedlejší roli.

Film Na shledanou tam nahoře je filmovou adaptací stejnojmenného románu Pierra Lemaitrea, který za něj získal Goncourtovu cenu.

Mezi herečkami byly nominovány například Juliette Binocheová (Vnitřní slunce) nebo Charlotte Gainsbourgová (La Promesse de l'aube). O ocenění v kategorii nejlepší herec se utkají mimo jiné Daniel Auteuil (Le brio) nebo Jean-Pierre Bacri (Dokud nás svatba nerozdělí).

Čestného Césara získá španělská herečka Penélope Cruzová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist