Českého režiséra a herce Jiřího Menzela letos vyznamená prestižní filmový festival v Berlíně. Udělí mu cenu Kamera Berlinale, která je určena osobnostem, k nimž má přehlídka zvláštní vztah. V úterý to sdělili pořadatelé festivalu. Ocenění v minulosti dostaly takové osobnosti, jakými jsou herec a režisér Clint Eastwood, režisér Sydney Pollack nebo herečky Jodie Fosterová a Isabella Rosselliniová.

"Jiří Menzel je považován za mistra komedie a rozhodujícím způsobem utvářel českou novou vlnu," uvedli v úterý mimo jiné pořadatelé berlínského festivalu, který začne 15. února. Menzel si na něm cenu převezme o osm dní později, v den svých osmdesátých narozenin, kdy bude mít světovou premiéru snímek Tlumočník, ve kterém hraje.

Menzel na Berlinale už v minulosti zaznamenal úspěchy jako režisér. V roce 1990 tam po letech nucené odmlky uvedl hrabalovskou adaptaci Skřivánci na niti, za niž získal hlavní cenu - Zlatého medvěda pro nejlepší film. V roce 2006 byl vybrán do mezinárodní soutěže Berlinale jeho další snímek podle předlohy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále a získal cenu FIPRESCI.

Vedle Menzela letos Kameru Berlinale dostanou také izraelský producent Katriel Schory a ředitelka Evropského filmového trhu Beki Probstová.

Snímek Tlumočník, který bude uveden v sekci Berlinale Special, je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady náhoda, aby se vydali po Slovensku na cestu za poznáním pravdy o vlastní minulosti. Vedle Menzela v titulní úloze asketického tlumočníka Aliho si roli rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek.

Na Berlinale se objeví i další dva snímky s českou účastí. V hlavní soutěži bude uveden film Touch Me Not (Nedotýkej se mě), který vznikl v rumunsko-německo-česko-bulharsko-francouzské koprodukci. V sekci Panorama budou zase mít diváci možnost zhlédnout česko-chorvatský koprodukční snímek Až přijde válka režiséra Jana Geberta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist