Kapela J.A.R. proměnila tři ze čtyř nominací 27. ročníku Cen Anděl.

Členové České hudební akademie (ČHA) jí přisoudili vítězství v prestižní kategorii Album roku (Eskalace dobra), stali se skupinou roku a jejich píseň Zhublas je skladbou roku.

Neproměnili tak jedinou ze svých nominací - kategorii Videoklip roku, ve které uspěla zpěvačka Barbora Poláková se singlem Po válce režisérů Jakuba Machaly a Jana Bárteka.

Výsledky v úterý v přímém televizním přenosu vyhlásili ve Foru Karlín.

"Je to mimořádně příjemná věc. A kdo by tvrdil, že je mu to jedno, tak by tak trošku lhal. My to ale neděláme pro tuhle věc, na rozdíl od současných politiků, kteří zblbli půlku země a jsou populární a populističtí. My ty věci děláme pro svoji potěchu a pak se modlíme, aby se to někomu líbilo," řekl klávesista a kapelník J.A.R. Roman Holý.

Skupina Mirai ze čtyř nominací proměnila jednu v kategorii Objev roku.

V sólových kategoriích akademiky nejvíce zaujali David Stypka se svou písničkářskou deskou Neboj a zpěvačka Debbi s albem Break.

"Vítězství mě trošku zaskočilo. Já se považuju za písničkáře a daleko méně za zpěváka, ale mám strašnou radost, že se někomu líbí, co a jak děláme," uvedl Stypka.

DRŽITELÉ CEN ANDĚL

Album roku: J.A.R. - Eskalace dobra

Skladba roku: J.A.R. - Zhublas

Skupina roku: J.A.R. - Eskalace dobra

Sólový interpret roku: David Stypka - Neboj

Sólová interpretka roku: Debbi - Break

Objev roku: Mirai - Konnichiwa

Videoklip roku: Barbora Poláková - Po válce

Síň slávy: Vladimír Merta

 

Žánry

Alternativní hudba: Kalle - Saffron Hills

Elektronika: Fiordmoss - Kingdom Come

Folk: Beránci a vlci - Beránci a vlci

Jazz: Jaromír Honzák - Early Music

Do Síně slávy akademie uvedla folkového písničkáře Vladimíra Mertu. Málokdo dokáže skloubit jemné, poetické melodie se silnými trefnými texty a pevnými názory jako on. I proto jeho starší i aktuální tvorba zůstává inspirací pro současnou vlnu folkařů, zaznělo během ceremoniálu v pražském Foru Karlín.

Merta se při ceremoniálu dotkl politiky - zazpíval píseň o padlých andělích, v písni zazněla slova o vraždách na cestě k moci. "Pane Putine, pane Babiši, pane Zemane, jste padlí andělé," řekl v závěru písně.

Dvaasedmdesátiletý hudebník, filmař a spisovatel Merta je pro mnoho lidí symbolem odporu proti komunistickému režimu. Na festivalu Porta v roce 1986 dostal Zlatou Portu a ve stejné době i dvouletý zákaz za píseň Praha magická.

Právě v Mertově bytě vznikla v roce 1978 i slavná nahrávka Audience s Václavem Havlem a Pavlem Landovským. "Snažili jsme se jako krasobruslaři, dělali jsme povinné cviky, ale sem tam jsme skočili přes ten mantinel. I když z dnešního pohledu ani mé děti nechápou, proč mě zakazovali. Jsem rád, že mám tuhle roli za sebou a my můžeme brnkat a všichni ti punkeři to udělají za nás. Nejsem žádný Pussy Riot. My jsme si jenom přiložili polínko, na kterém shořel bolševik," řekl před časem Merta.

Legenda českého písničkářství pochází z hudebně nadané rodiny. Otec hrál na housle a matka zpívala.

Na konci 60. let nahrál ve Francii písničkářské album Ballades de Prague. Byl členem folkového sdružení Šafrán. Během osmdesátých let psal a režíroval animované filmy. Je zakládajícím členem Evropského kulturního klubu a aktivním členem OSA.

Jednou z novinek letošního ročníku Andělů bylo předávání žánrových cen přímo během hlavního ceremoniálu. Nejlepší alternativní deskou roku se stalo album Saffron Hills od táborské dvojice Kalle. V kategorii elektronika zvítězili Fiordmoss s deskou Kingdom Come, ve folku akademiky zaujal projekt Beránci a vlci a nejlepší jazzovou desku Early Music podle nich natočil Jaromír Honzák.

Novinkou byla i venkovní scéna přímo naproti Foru Karlín s volným vstupem pro veřejnost. Na té se souběžně s hlavním programem představili nominovaní umělci i další výrazná jména loňského roku. V mrazivém počasí diváci tleskali vystoupením Mydy Rabycad, Pokáče, Kapitána Dema či Wild Tides. Večerem provázel Libor Bouček.

Zatímco v anketě Český slavík o vítězích rozhoduje veřejnost, o nominovaných a vítězích Ceny Anděl rozhodla nově ustavená ČHA. V ní jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Na Ceny Anděl může být nominován pouze interpret, který v předchozím roce vydal album. Výjimkou je Síň slávy.

Videoklip roku: Barbora Poláková - Po válce

Skladba roku: J.A.R. - Zhublas

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist