Film amerického režiséra Terryho Gilliama s názvem Muž, který zabil Dona Quijota se bude moci na filmovém festivalu v Cannes promítat. O verdiktu pařížského soudu, který rozhodoval ve sporu o práva k jednomu z nejočekávanějších snímků letošního canneského festivalu, informovali ve středu na Twitteru tvůrci filmu. Gilliam, bývalý člen britské komediální skupiny Monty Python, se projekce filmu 19. května osobně zúčastní.

"S potěšením oznamujeme, že film Muž, který zabil Dona Quijota od Terryho Gilliama bude uveden na festivalu v Cannes 19. května jako závěrečný film festivalu. Soudci řekli ANO," stojí na příspěvku tvůrců filmu. Sdělení doprovází hashtag #QuixoteVive, tedy francouzsky "Quijote žije".

Soudní spor vyvolal portugalský filmový producent Paulo Branco, který zpočátku na filmu s Gilliamem spolupracoval. Tvrdil totiž, že rovněž vlastní práva ke snímku, a požadoval, aby organizátoři festivalu v Cannes film nepromítali. Gilliam Brankovo tvrzení odmítal. Postup portugalského producenta kritizovala také mluvčí francouzského festivalu. "Je to poprvé, co je festival rukojmím," poznamenala na počátku týdne Gabrielle Odinotová.

List Guardian ve středu informoval, že 77letý Gilliam utrpěl lehkou mozkovou příhodu a po pobytu v nemocnici se zotavuje v domácí péči. Na premiéru svého snímku by měl ale i podle sdělení zástupců festivalu dorazit.

Zbývá vám ještě 20 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se