Prestižní mezinárodní Man Bookerovu literární cenu v úterý v Londýně získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková za román Běguni. Ocenění mohou dostat cizojazyční autoři, jejichž beletristické dílo bylo přeloženo do angličtiny a vydáno v Británii.

Běguni porazili dalších pět finalistů, mezi nimiž byli například Iráčan Ahmad Saadáví za román Frankenstein in Baghdad (Frankenstein v Bagdádu) nebo jihokorejská autorka Ha Kang za meditativní novelu The White Book (Bílá kniha).

Tokarczuková se ve svém románu z roku 2007, který vyšel i v češtině, věnuje modernímu fenoménu: cestování, které kombinuje s příběhem anatoma ze 17. století, jenž pitval vlastní amputovanou nohu, a s cestou srdce hudebního skladatele Fryderyka Chopina z Paříže do Varšavy po jeho smrti.

Porotci v čele se spisovatelkou Lisou Appignanesiovou podle agentury AP uvedli, že dílo jedné z nejznámějších polských autorek je vtipné a hravé.

Tokarczuková čelila ve své vlasti nevraživosti konzervativců za to, že kritizovala některé stránky polské minulosti, například antisemitské epizody. Dostávala také výhrůžky smrtí.

Mezinárodní Man Bookerovu literární cenu doprovází odměna ve výši 50 tisíc liber (téměř 1,5 milionu korun), která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele.

Olga Tokarczuková. Zdroj: ČTK