Aktivistům se v sobotu večer podařilo narušit kontroverzní inscenaci Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na provázku v Brně. Po začátku představení vtrhla na jeviště necelá třicítka členů hnutí Slušní lidé, utvořila řetěz a bránila hercům v další produkci. Když do divadla dorazil antikonfliktní tým policie, aktivisté jeviště opustili a představení bylo obnoveno. Další skupina hru pískáním a skandováním narušila před koncem, ty vyvedla bezpečnostní agentura.
Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser označil sobotní narušení hry za překročení hranic a varovný signál společenského vývoje. Událost mu připomněla scény z filmů o nástupu fašismu.
"Brněnští náckové" podle Glasera chtěli vzít spravedlnost do vlastních rukou. "Snaha zakazovat nějaké umění je vždy něco nebezpečného," zdůraznil Glaser v rozhovoru s agenturou ČTK.
Představení uváděné v rámci festivalu Divadelní svět vrcholí scénou, kdy herec s trnovou korunou na hlavě sestupuje z kříže z ropných barelů a polonahý se pokládá na ženu ležící na břiše, což předem vyvolalo nesouhlasné reakce katolické církve, politiků i dalších lidí. Narušení představení se očekávalo, proti "rouhačské" hře protestovali lidé už odpoledne na Zelném trhu. Kvůli nim také policie po představení umožnila divákům odchod Petrskou ulicí a Petrovem, aby nebyli vystaveni případným verbálním útokům lidí na Zelném trhu.
Zhruba 25 členů hnutí Slušní lidé, kteří si koupili na inscenaci lístek, vtrhlo na jeviště už po začátku hry. Aktivisté hlučeli a pískali na píšťalky. Naopak ostatní diváci začali hercům tleskat a skandovali: "Slušní lidé, domů!" Když aktivisté blokovali scénu, někteří lidé začali tančit, jiní se s nimi pokoušeli hovořit. Vznikaly i hádky přímo v hledišti, co znamená křesťanská víra a jak by se měl správný křesťan chovat tváří v tvář radikálnímu umění, případně jen o tom, jak zachovat bonton v divadle. Před 20:00 dorazil do divadla policejní antikonfliktní tým, a aktivisté po dohodě odešli.
"Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště," řekl šéf hnutí Zdeněk Pernica. Hnutí Slušní lidé vzniklo jako reakce na současné vedení Brna tvořené ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Stranou zelených a TOP 09. Pernica je trojnásobný mistr ČR v kickboxu a má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo vnitra označilo Slušné lidi za extremisty.
"Byli jsme požádáni vedením divadla a pořadatelskou službou, že uvnitř je skupina diváků, která opakovaně porušuje návštěvní řád, a pořadatelská služba to ve vlastní režii nedokázala zvládnout," řekl mluvčí policie Pavel Šváb s tím, že policie totožnost narušitelů oznámí správnímu orgánu.
"Později budeme analyzovat videozáznamy, zda nedošlo k nějakému dalšímu protiprávnímu jednání," uzavřel Šváb.
Po odchodu Slušných lidí zůstali v hledišti křesťanští aktivisté, kteří se nejprve při nahých scénách nahlas modlili a při citované scéně znásilnění začali v hledišti hvízdat a skandovat: "Neurážejte Krista Pána!" Bezpečnostní služba asi 15 osob vyvedla. "Musíme se naučit bojovat za naši víru a našeho Boha, protože pokud ho někdo takovým způsobem uráží a pokud někdo ukazuje že náš Bůh někoho znásilňuje, tak je to blasfemie nejvyššího řádu," řekla později za aktivisty Iva Syptáková.
Už odpoledne na náměstí působily různé skupinky demonstrantů, celkem jich bylo asi 200. Kritizovali divadelníky i město, které festival Divadelní svět sponzoruje skrze Národní divadlo Brno, svou příspěvkovou organizaci. Byl mezi nimi i předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek, který se se svými příznivci před 19.00 pokusil zabránit několika divákům ve vstupu do divadla, antikonfliktní tým je nakonec odstrkal.
Hnutí Slušní lidé dlouhodobě kritizuje politiku nynější brněnské koalice na magistrátu v čele s primátorem Petrem Vokřálem (ANO). Na podzim se hnutí chce účastnit komunálních voleb. Podle Vokřála se hnutí snaží před volbami sbírat politické body. "O předpokládaném vyjádření protestu, vzhledem k charakteru hry, jsem věděl. Forma protestu ale odpovídá 'slušným' lidem a Pernicovi. Co jiného se dá jiného od nich čekat," řekl Vokřál.
Inscenaci chorvatského režiséra Olivera Frljiče předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. Tématem představení je mimo jiné vztah Západu k blízkovýchodním zemím. Festival už ve čtvrtek nabídl Frljičovu varšavskou inscenaci Prokletí, která takové protesty nevyvolala.
Tématem letošního ročníku Divadelního světa je svoboda a její křehkost. Skončí 30. května.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist