Na filmový festival do Karlových Varů přijede americký herec, scenárista, režisér a producent Tim Robbins. Dostal Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka a třikrát cenu Zlatý glóbus.

Novinářům to v úterý řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Robbins při zahájení festivalu převezme cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Mezi dalšími oznámenými hosty je kanadská herečka Anna Paquinová, která za svou dětskou roli ve filmu Piano získala Oscara. V oceňovaném melodramatu Jane Campionové hrála v roce 1993 v 11 letech. Ve Varech s režisérem Stephenem Moyerem, scenáristou a hercem Denisem O’Harem a producentkou Cerise Hallam Larkinovou představí snímek Sklenka na rozloučenou.

Na festival se vrátí jeden z nejvýraznějších současných režisérů Terry Gilliam. Člen známé skupiny Monthy Pythonův létající cirkus představí svůj nový film Muž, který zabil Dona Quijota, který měl premiéru na letošním festivalu v Cannes.

Světovou premiéru soutěžního filmu Do noci doprovodí na festivalu herec Caleb Landry Jones. Známý je ze seriálů Městečko Twin Peaks nebo Perníkový táta a z filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem.

Svůj snímek Svět je tvůj představí řecko-francouzský režisér Romain Gavras. Syn slavného režiséra Costy-Gavrase debutoval v roce 2010 celovečerním filmem Náš den přijde s Vincentem Casselem v hlavní roli. Komedii Svět je tvůj zdobí opět Cassel či Isabelle Adjaniová.

Výčet oscarových hostí festivalu doplňují producent John Leshert, držitel sošky za film Birdman s Michaelem Keatonem v titulní roli. Na festival se již počtvrté vrátí producent Greg Shapiro, držitel Oscara za nejlepší film Smrt čeká všude režisérky Kathryn Bigelowové.

Karlovarský festival začne 29. června. Tim Robbins během něj uvede dva své autorské filmy a představí se i jako muzikant se svou kapelou. Uvede také film Vykoupení z věznice Shawshank, natočený podle předlohy Stephena Kinga a označovaný odborníky za jeden vůbec z nejlepších filmů, kde hrál spolu s Morganem Freemanem.

Herecká kariéra devětapadesátiletého Robbinse začala v newyorských divadlech, po studiu na univerzitě se stal spolu se svými spolužáky členem experimentální divadelní skupiny v Los Angeles. Nejdříve získával malé role ve filmech, prorazil postavou Ebbyho Calvina Nukea LaLooshe ve filmu Durhamští Býci.

Přízeň kritiků a cenu za nejlepšího herce na festivalu v Cannes mu přinesla role Roberta Altmana ve filmu Hráč. Napsal, produkoval a režíroval několik filmů se sociálním obsahem jako třeba kladně hodnocený Mrtvý muž přichází, kde se objevila Susan Sarandonová a Sean Penn. Za tento film získal Robbins nominaci na Oscara jako nejlepší režisér.

Pořadatelé festivalu již dříve oznámili, že Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme také scenárista, producent a režisér Barry Levinson, držitel Oscara za film Rain Man. Levinson režíroval také hvězdně obsazené drama Spáči, mystifikační podobenství o zákulisí politiky Vrtěti psem nebo sci-fi Koule podle knihy Michaela Crichtona.

Levinson představí na festivalu svůj nejnovější režisérský počin, drama Paterno z produkce HBO.