Ve věku 85 let v sobotu zemřela španělská operní pěvkyně Montserrat Caballéová, kterou vedle desítek operních rolí proslavil i popový duet Barcelona s Freddiem Mercurym. O jejím skonu informovala barcelonská nemocnice, kde byla světová sopranistka hospitalizována od poloviny září. Diva, která na operních pódiích zářila více než půl století, několikrát vystoupila i v Česku, naposledy v roce 2010. K jejímu úmrtí se s lítostí vyjádřili vrcholní španělští představitelé či světové operní hvězdy.

Caballéová, která zahájila svou kariéru čítající přes 4000 vystoupení v 50. letech minulého století, byla podle odborníků výjimečná především nebývalým rozsahem svého hlasu. Pěvkyně označovaná španělským tiskem za vůbec poslední klasickou operní primadonu byla často srovnávána se svou slavnou předchůdkyní Marií Callasovou, sama však podobná slova odmítala.

"Nepovažuji se za operní legendu... Každá doba má své hvězdy a já jsem jen dobře dělala svou práci, nejlépe, jak to šlo," řekla v rozhovoru s listem El País před čtyřmi lety.

Zatímco operní znalci oceňovali především její interpretaci oper Vincenza Belliniho a Gaetana Donizettiho, široká veřejnost si zapamatovala hlavně její popový duet se zpěvákem skupiny Queen, který se v roce 1992 stal neoficiální hymnou olympiády v Barceloně.

"Odpočívej v pokoji, drahá Monsty," napsal na Twitteru kytarista kapely Brian May s tím, že pěvkyně byla inspirací pro všechny, ale "zvláště pro Freddieho".

Nad jejím skonem vyjádřil zármutek i španělský král Felipe VI. s rodinou, který označil Caballéovou za "nejlepší z nejlepších", jež "dokázala objevovat nové možnosti tvorby". Soustrast vyjádřili i španělský premiér Pedro Sánchez, šéf katalánské vlády Quim Torra a lídři politických stran v zemi.

Velkou lítost vzbudila zpráva i mezi jejími profesními kolegy, kteří ve svých ohlasech zdůrazňují výjimečnost hlasového rozsahu a křehkosti projevu pěvkyně. "Ze všech sopránů, které jsem kdy slyšel naživo, jsem nikdy neslyšel nikoho jako Montserrat," řekl katalánskému rozhlasu tenorista José Carreras, který ocenil univerzálnost, s níž byla schopna zazpívat "vše od nejčistšího bel canta až po Wagnerova Tristana a Isoldu".

Caballéová se několikrát představila i českým divákům, naposledy před osmi lety na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. V posledních letech už kvůli křehkému zdraví vystupovala jen sporadicky. Od poloviny září se podle španělských médií nacházela v barcelonské nemocnici Sant Pau.

Pohřeb slavné pěvkyně se uskuteční v pondělí ve 14:00 SELČ v krematoriu v barcelonské čtvrti Les Corts. O den dříve v poledne na stejném místě se bude konat smuteční shromáždění.