Jedna z nejvýraznějších postav komiksového světa, Stan Lee, zemřel v pondělí ve věku 95 let. Z pera tohoto muže vzešli nezapomenutelní komiksoví superhrdinové jako Spider-Man, Hulk, Fantastická čtyřka nebo X-Man. Lee stál u samých počátků komiksového vydavatelství Marvel, jehož se později stal emeritním předsedou. O jeho smrti informoval televizi CNN právník jeho dcery, podle kterého Leeho odvezla v ranních hodinách sanitka do nemocnice v Los Angeles, kde později ze zatím neznámých příčin zemřel.

Editor, spisovatel, vydavatel a filmový producent úzce spolupracoval s další legendou oboru ilustrátorem Stevem Ditkem, který zemřel ve věku 90 let letos v červenci. Společně s ním vytvořil Lee postavu Spider-Mana.

Agentura AP označila Leeho za komiksového génia a architekta soudobého komiksu. Ve své tvorbě, v té době revoluční, vytvořil postavy přístupné mladým lidem podobou i slovníkem. Jeho komiksy se nevyhýbaly satiře, science fiction ani filozofii. Mnohé z nich si vydobyly světovou proslulost a staly se komiksovou klasikou. Leeho komiksoví hrdinové byli předlohou filmových a televizních projektů.

Díky této komiksové revoluci se v 60. letech minulého století změnil Marvel ze skromného podniku na největší komiksové vydavatelství na světě. V roce 2009 odkoupila společnost Marvel Entertainment firma Walt Disney za čtyři miliardy dolarů. "Lidé stavějí mosty a věnují se lékařskému výzkumu, a já vytvářím příběhy vymyšlených lidí, kteří se chovají bláznivě. Ale uvědomil jsem si, že ani zábavu nelze snadno pominout," řekl Lee v roce 2014 listu Chicago Tribune.

Lee, původním jménem Stanley Martin Lieber, vyrůstal jako potomek rumunských emigrantů na rodném Manhattanu ve skromných poměrech. Začínal jako příležitostný herec a autor nekrologů. První pracovní příležitost v oboru dostal v roce 1939, kdy u firmy Timely Comics pracoval za osm dolarů týdně jako poslíček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist