Jedna z nejvýraznějších postav komiksového světa, Stan Lee, zemřel v pondělí ve věku 95 let. Z pera tohoto muže vzešli nezapomenutelní komiksoví superhrdinové jako Spider-Man, Hulk, Fantastická čtyřka nebo X-Man. Lee stál u samých počátků komiksového vydavatelství Marvel, jehož se později stal emeritním předsedou. O jeho smrti informoval televizi CNN právník jeho dcery, podle kterého Leeho odvezla v ranních hodinách sanitka do nemocnice v Los Angeles, kde později ze zatím neznámých příčin zemřel.

Editor, spisovatel, vydavatel a filmový producent úzce spolupracoval s další legendou oboru ilustrátorem Stevem Ditkem, který zemřel ve věku 90 let letos v červenci. Společně s ním vytvořil Lee postavu Spider-Mana.

Agentura AP označila Leeho za komiksového génia a architekta soudobého komiksu. Ve své tvorbě, v té době revoluční, vytvořil postavy přístupné mladým lidem podobou i slovníkem. Jeho komiksy se nevyhýbaly satiře, science fiction ani filozofii. Mnohé z nich si vydobyly světovou proslulost a staly se komiksovou klasikou. Leeho komiksoví hrdinové byli předlohou filmových a televizních projektů.

Díky této komiksové revoluci se v 60. letech minulého století změnil Marvel ze skromného podniku na největší komiksové vydavatelství na světě. V roce 2009 odkoupila společnost Marvel Entertainment firma Walt Disney za čtyři miliardy dolarů. "Lidé stavějí mosty a věnují se lékařskému výzkumu, a já vytvářím příběhy vymyšlených lidí, kteří se chovají bláznivě. Ale uvědomil jsem si, že ani zábavu nelze snadno pominout," řekl Lee v roce 2014 listu Chicago Tribune.

Lee, původním jménem Stanley Martin Lieber, vyrůstal jako potomek rumunských emigrantů na rodném Manhattanu ve skromných poměrech. Začínal jako příležitostný herec a autor nekrologů. První pracovní příležitost v oboru dostal v roce 1939, kdy u firmy Timely Comics pracoval za osm dolarů týdně jako poslíček.