Nejvíce nominací na ceny americké filmové akademie Oscar za rok 2018 získalo mexické drama Roma a historický snímek Favoritka, oba mají po 10 nominacích. Oba jsou nominovány mimo jiné v kategorii nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli či nejlepší režisér. V úterý to bylo oznámeno v Los Angeles. Oscara za nejlepšího režiséra má šanci získat i Polák Pawel Pawlikowski, jehož drama Studená válka je nominováno i v kategorii kamera a nejlepší cizojazyčný film.

Černobíle drama Roma mexického režiséra Alfonsa Cuaróna bylo nominováno i v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film, a má tak šanci stát se prvním filmem v historii těchto prestižních filmových cen, který získá Oscara za nejlepší film i za nejlepší neanglicky mluvený film. Nominace v obou kategoriích mělo v minulosti už více filmů, žádný ale obě ceny nezískal. Oscar za nejlepší zahraniční film je pravidelně udělován od roku 1957.

Drama o životě středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v mexické metropoli v 70. letech minulého století získalo tento měsíc dva Zlaté glóby (za nejlepší neanglicky mluvený film a nejlepší režisér). Historický snímek Favoritka řeckého režiséra Jorgose Lanthimose z pěti nominací na Zlaté glóby proměnil tento měsíc jen jednu za nejlepší herečku pro Olivii Colmanovou.

V kategorii nejlepší film se se snímky Favoritka a Roma utkají dále dobrodružné sci-fi Black Panther, snímek BlacKkKlansman, hudební film o zpěvákovi skupiny Queen Bohemian Rhapsody, komediální road-movie Zelená kniha, romantické drama Zrodila se hvězda a snímek o někdejším americkém viceprezidentovi Richardu Cheneym Vice.

O Oscara pro nejlepší herečku svedou souboj zpěvačka Lady Gaga (Zrodila se hvězda), herečka Glenn Closeová (drama Žena), Olivia Colmanová (Favoritka), Melissa McCarthyová za film Can You Ever Forgive Me? (Dokážeš mi někdy odpustit?) a Yalitza Apariciová za roli ve filmu Roma.

Na Oscara pro nejlepšího herce byli nominováni Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho (Bohemian Rhapsody), Christian Bale (Vice), Bradley Cooper (Zrodila se hvězda), Willem Dafoe za roli malíře Vincenta van Gogha ve snímku At Eternity’s Gate a Viggo Mortensen (Zelená kniha).

V kategorii neanglicky mluvený film byli na Oscara nominovány kromě dramatu Roma a polského snímku Studená válka i německé drama Werk ohne Autor (Dílo bez autora), japonský snímek Zloději a libanonský film Kafarnaum. Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se neprobojoval ani do užší nominace, oznámené v prosinci.

Vítězové 91. ročníku cen americké filmové akademie budou vyhlášeni za měsíc 24. února.