Nejúspěšnějším snímkem letošního udělování španělských filmových cen Goya se stal v noci na neděli politický thriller Království, jehož tvůrci získali celkem sedm sošek. Cena za nejlepší film mu však unikla a získala ji komedie ze sportovního prostředí Šampióni. Informovala o tom španělská média.

Film popisující korupci prorůstající celým politickým systémem vynesl cenu za nejlepší režii Rodrigovi Sorogoyenovi, který spolu s Isabel Peňovou obdržel i cenu za nejlepší původní scénář. Oceněni byli i dva herci z Království, Antonio de la Torre za hlavní roli a Luis Zahera za roli vedlejší.

Snímek o basketbalovém týmu složeném z mentálně postižených hráčů s profesionálním trenérem si připsal kromě ceny v nejsledovanější kategorii ještě dvě ocenění, za nejlepší původní píseň a za herecký objev pro Jesúse Vidala.

Mezi herečkami uspěla Susi Sánchezová, která si odnesla cenu za hlavní roli ve filmu La enfermedad del domingo, a Carolina Yusteová za vedlejší roli ve snímku Carmen a Lola. Nejlepším iberoamerickým filmem se stal mexický snímek Roma.

Zklamáním skončil večer pro tvůrce filmu Všichni to vědí. Kritiky oceňované vztahové drama s Pénelope Cruzovou a Javierem Bardemem nedokázalo získat cenu ani v jediném případě ze sedmi nominací.

Ceny Goya uděluje Španělská akademie umění a kinematografie v téměř třech desítkách kategorií. K ceně patří bronzová soška španělského malíře Franciska Goyi.

Laureátem této ceny je i český herec Miroslav Táborský. Ten byl oceněn v roce 1999 v kategorii herec - objev roku za roli ve filmu Dívka tvých snů.