Ve věku 82 let zemřel v pátek britský herec Albert Finney, známý mimo jiné jako belgický detektiv Hercule Poirot ve snímku Vražda v Orient expresu z roku 1974. S odvoláním na umělcovu rodinu o úmrtí informoval list The Guardian. Finney byl několikrát nominován na Oscara, ocenění americké filmové akademie ale nikdy nezískal.

Finney byl proslulý svým odporem k publicitě, nedával téměř žádné rozhovory a pověstným se také stalo jeho umění říci "ne". V roce 1980 například odmítl Řád britského impéria a o 20 let později pohrdl rytířským stavem. "Proč bych se měl stát šlechticem za to, že dělám práci, která mě baví? Našeho mlíkaře práce taky baví, pořád si píská a vypadá vesele, ale rytíře impéria z něj nikdo nedělá," vysvětlil Finney své pohnutky. V 60. letech také řekl "ne" slavnému Laurenci Olivierovi, který po něm chtěl, aby ho vystřídal ve vedení britského národního divadla.

Finney se narodil 9. května 1936 v Salfordu poblíž Manchesteru a tělo i duši plně oddal divadlu již v dětství, kdy byl nadšeným protagonistou školních představení. Herecké vzdělání získal na Královské akademii dramatických umění v Londýně, kam byl přijat ve svých 17 letech. Ve hvězdném ročníku se sešel s Richardem Harrisem, Alanem Batesem nebo Peterem O'Toolem.

Divadlo hrál nejprve v Birminghamu a v roce 1959 vstoupil do Královské shakespearovské společnosti, na jejíž domácí scéně ve Stratfordu vzbudil pozornost svými interpretacemi hrdinů Shakespearových děl; byl například nejmladším anglickým Hamletem.

Před kamerou se poprvé objevil v roce 1960 ve filmu Komik režiséra Tonyho Richardsona, ve kterém si zahrál syna hlavního hrdiny, stárnoucího varietního komika v podání Oliviera. Prestiž a slávu mu přinesl sociálně laděný snímek V sobotu večer, v neděli ráno (1960) a historický dobrodružný film Tom Jones (1963), který mu vynesl první nominaci na Oscara. Další nominace znamenaly filmy Vražda v Orient expresu (1974), Garderobiér (1983), Ve stínu vulkánu (1984) a Erin Brockovich (2000). Naposledy stál před kamerou v roce 2012, kdy ztvárnil role v bondovce Skyfall a thrilleru Bourneův odkaz.

Kvůli filmu Tom Jones odmítl Finney roli Lawrence z Arábie, kterého si nakonec zahrál O'Toole. V roce 1978 zase nechtěl hrát Hercula Poirota ve filmu Smrt na Nilu. Finney tohoto slavného detektiva z dílny Agathy Christie bravurně zahrál již ve Vraždě v Orient expresu a důvodem odmítnutí byla muka, která prý protrpěl v horkém prostředí pod nánosy makeupu při natáčení. Roli nakonec získal další slavný kolega Peter Ustinov.

Těžištěm Finneyho tvorby však nadále zůstávalo divadlo a Finney se stal jedním z "rozhněvaných mužů" britského poválečného divadla. Postupně vystřídal řadu prestižních souborů, hostoval například na Broadwayi a hrál i v britském národním divadle. Vždy však dokázal s noblesou skloubit divadlo s filmem a spolu s hercem Michaelem Medwinem také založil produkční společnost Memorial Enterprises.

Dlouholetý fanoušek fotbalového klubu Manchester United byl třikrát ženatý. Z prvního manželství s herečkou Jane Wenhamovou měl syna Simona, který pracuje jako technik u filmu. V letech 1970 až 1978 byla jeho manželkou francouzská herečka Anouk Aiméeová. Poslední sňatek uzavřel v roce 2006 s Penelope Delmageovou.