Cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepší film loňského roku získal snímek Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho. Celkem film získal tři prestižní ceny - kromě nejlepšího filmu také za původní scénář a pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Vítězem v počtu získaných ocenění je Bohemian Rhapsody.

Film Zelená kniha líčí příběh nesourodé dvojice mužů, kteří v 60. letech cestovali po rasismem prostoupeném jihu USA. Komedie založená na skutečném příběhu špičkového černošského pianisty Donalda "Dona" Shirleyho, kterého ztvárnil Mahershala Ali, a jeho bělošského osobního asistenta Tonyho "Pyska" Vallelongy, jehož si zahrál Viggo Mortensen, vychází ze skutečných událostí.

Prestižní ocenění americké filmové akademie Oscar v kategorii režie získal mexický režisér Alfonso Cuarón za černobílé drama ze 70. let minulého století Roma. Příběhem služky ve středostavovské rodině, která žije v mexické metropoli, získal tři Oscary. Cuarón proměnil nominaci i v kategorii nejlepší kamera. Roma je podle akademiků také nejlepším neanglicky mluveným filmem loňského roku.

Cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepšího herce v hlavní roli získal Rami Malek, který ztvárnil roli frontmana britské kapely Queen Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody. Sedmatřicetiletý Malek v děkovné řeči mimo jiné připomněl, že jeho rodiče jsou egyptskými imigranty a on je teprve první generací Američanů ve své rodině. Vzpomněl také na Mercuryho, který byl homosexuál a imigrant a svůj život podle Maleka žil "nekompromisně".

Cenu americké filmové akademie Oscar v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli dostala Britka Olivia Colmanová za roli ve filmu Favoritka. Colmanová ve snímku zasazeném na britský královský dvůr počátku 18. století ztvárnila roli Anny Stuartovny, první královny sjednocené Velké Británie. O přízeň panovnice se ve snímku uchází dvě šlechtičny, které si zahrály Rachel Weiszová a Emma Stoneová.

Filmovou cenu Oscar za nejlepší původní scénář získali autoři scénáře k filmu Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho. Za nejlepší scénář podle předlohy dostali ocenění autoři scénáře k filmu BlacKkKlansman Spikea Leeho. V kategorii vizuální efekty získal prestižní ocenění tým, který se podílel na filmu První člověk, jenž vypráví příběh astronauta Neila Armstronga. Nejlepší píseň zazněla podle americké filmové akademie v režijním debutu herce Bradleyho Coopera Zrodila se hvězda. Spoluautorkou písně Shallow je zpěvačka Lady Gaga.

Černobílý snímek Alfonse Cuaróna Roma akademie také ocenila v kategoriích kamera a neanglicky mluvený film. Zlatou sošku v kategorii herečka ve vedlejší roli získala Regina Kingová za roli ve snímku If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealova ulice mohla mluvit). Cenu v kategorii herec ve vedlejší roli získal Mahershala Ali za výkon ve filmu Zelená kniha. Ali se tak stal držitelem už druhé zlaté sošky. První získal za film Moonlight z roku 2016.

Film o britské kapele Queen a jejím zpěvákovi Freddiem Mercurym si rovněž odnesl ocenění za zvuk, zvukové efekty a střih. V kategorii nejlepší animovaný film zvítězil podle očekávání snímek Spider-Man: Paralelní světy režisérů Boba Persichettiho a Petera Ramseye. Akční sci-fi film Black Panther byl oceněn třemi soškami za kostýmy, výpravu a dekorace a hudbu.

V počtu získaných Oscarů se nejúspěšnějším filmem 91. ročníku udílení stala Bohemian Rhapsody, kterou akademici ocenili ve čtyřech kategoriích. Po třech soškách získaly filmy Zelená kniha, Roma a Black Panther. Snímek Favoritka z deseti nominací proměnil jen jednu. Také film Zrodila se hvězda s osmi nominacemi si ze slavnostního večera odnáší jen jednu zlatou sošku.

Nejlepší film Zelená kniha
Režie Alfonso Cuarón - Roma
Herec v hlavní roli Rami Malek - Bohemian Rhapsody
Herečka v hlavní roli Olivia Colmanová - Favoritka
Herec ve vedlejší roli Mahershala Ali - Zelená kniha
Herečka ve vedlejší roli Regina Kingová -  If Beale Street Could Talk
Neanglicky mluvený film Roma - Mexico, režie Alfonso Cuarón
Nejlepší animovaný film Spider-Man: Paralerní světy, režie Bob Persichetti a Peter Ramsey
Kamera Alfonso Cuarón - Roma
Původní scénář Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly - Zelená kniha
Scénář podle předlohy Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee - BlacKkKlansman
Hudba Ludwig Göransson - Black Panther
Nejlepší píseň Shallow - hudba a text Lady Gaga, Zrodila se hvězda
Výprava a dekorace Hannah Beachlerová a Jay Hart - Black Panther
Kostýmy Ruth Carterová - Black Panther
Masky Greg Cannom, Kate Biscoeová a Patricia DeHaneyová - Vice
Střih

John Ottman - Bohemian Rhapsody

Zvuk Paul Massey, Tim Cavagin a John Casali - Bohemian Rhapsody
Zvukové efekty John Warhurst a Nina Hartstoneová - Bohemian Rhapsody
Vizuální efekty Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles a J.D. Schwalm - První člověk
Celovečerní dokument Free Solo - režie Jimmy Chin a Elizabeth Chaiová Vasarhelyiová
Krátkometrážní dokument Period. End of Sentence. - režie Rajka Zahtabčiová
Krátkometrážní animovaný film BAO - režie Domee Shiová
Krátkometrážní hraný film Skin - režie Guy Nattiv