Kina po celém světě zaplnili fanoušci superhrdinů. Film Avengers: Endgame od společnosti Walt Disney Company nakonec překonal rekordy ve více než tuctu zemí a za první víkend promítání utržil 1,2 miliardy dolarů, což nemá obdoby.

Od čtvrteční noci do neděle měl jen v USA a Kanadě tržby bezprecedentních 350 milionů dolarů, vyplývá z odhadů Disneyho. Předešlý díl série, loňské Avengers: Infinity War, za stejnou dobu dosáhl na 257,7 milionu dolarů.

Už teď je Avengers: Endgame po pouhých pěti dnech promítání osmnáctým komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob. Analytici nyní spekulují, zda má šanci v celkových tržbách dohnat dosavadní rekordmany Avatar s 2,7 miliardy dolarů či alespoň druhý Titanic s 2,1 miliardy dolarů.

Ještě markantnější je srovnání při započtení údajů ze zbytku světa. Předešlý díl Avengers: Infinity War vloni za první víkend celosvětově utržil 640,5 milionu dolarů, což tehdy představovalo dosavadní rekord. Jenže nynější Endgame dosáhla skoro dvojnásobných čísel.

Avengers: Endgame je opravdu úctyhodná konečná. Finále ságy čítající 22 filmů trhá kasovní rekordy i srdce diváků

Částečně je to díky Číně, druhému největšímu filmovému trhu světa. Zatímco vloni čínští diváci viděli Avengers: Infinity War se zpožděním, letošní Endgame se k nim dostala ve stejný čas jako do zbytku světa. Film v Číně od středečního večera utržil 330,5 milionu dolarů.

Tříhodinový snímek, který završuje osudy Iron Mana, Thora a dalších populárních superhrdinů, zlomil rekordy návštěvnosti za první víkend také v Číně, Brazílii, Francii, Egyptě, Jižní Africe a na 38 dalších trzích včetně České republiky, napsal server Deadline.com.

Jako jeden z posledních zbývajících větších trhů začnou snímek v pondělí promítat ruská kina.

Avengers: Endgame představují vyvrcholení příběhů 22 filmů studia Marvel, které biografy uváděly uplynulou dekádu. "Diváci znovu a znovu dokazovali, že o příběhy těchto postav stojí," říká Cathleen Taffová, šéfka kinodistribuce Walt Disney Company. "Chtěli vidět, jak tento epický příběh skončí."

Podle serveru BoxOfficeMojo.com na nové Avengers v USA chodili z 57 procent muži a 61 procent diváků bylo mladších 25 let.

Kvůli zvýšené poptávce musela kina v USA přidávat projekce. Například největší americký řetězec biografů AMC film promítal i od sedmi hodin ráno a některá kina nechal nepřetržitě otevřená 72 hodin v kuse, aby se dostalo na všechny zájemce.

"Nepočítali jsme s tím, že fanoušci na tříhodinový film ochotně přijdou do kina i ve tři ráno," konstatuje Paul Dergarabedian, analytik společnosti Comscore, proč se dopředu bál odhadovat tržby přesahující 1 miliardu dolarů. 

22 superhrdinských filmů studia Marvel, které roku 2008 zahájil snímek Iron Man, již celosvětově utržilo 19,8 miliardy dolarů, přičemž devět titulů včetně Endgame překročilo hranici 1 miliardy.

Rekordní výsledky Avengers: Endgame možná pomohou Disneymu k jeho historicky nejúspěšnějšímu roku.

Firma letos zabodovala již s filmem Captain Marvel, který celosvětově utržil 1,1 miliardy dolarů, a v dalších měsících uvede očekávaný remake Lvího krále, Aladina nebo Příběh hraček 4.

Kacerle: V Marvelu jsem zažil galeje, je to monstrum, z Avengers: Endgame jsou lidi vzrušení

Kacerle: V Marvelu jsem zažil galeje, je to monstrum, z Avengers: Endgame jsou lidi vzrušení

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist